Uroczystości w Warszawie i Katowicach w Narodowy Dzień Powstań Śląskich

przez Monika Tarka-Kilen

W najbliższy czwartek, 20 czerwca, będziemy świętowali Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Został ustanowiony dla uczczenia bohaterskich zrywów Ślązaków, którzy i walką, i zaangażowaniem, i pracą przyczynili się u progu II RP do odbudowy Ojczyzny, od której setki lat byli oderwani.

Tego dnia w Warszawie mieszkańcy Mazowsza mają okazje uczcić bohaterskich powstańców o godz. 10.00 przed pomnikiem Wojciecha Korfantego przy Al. Ujazdowskich róg ul. Agrykola a potem o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. W obu miejscach złożone zostaną kwiaty.

W Katowicach 20 czerwca o 9:00 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. W programie uroczysty apel i złożenie kwiatów.

Kolejne obchody w Katowicach zorganizował tamtejszy oddział IPN-u.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Parafia Wojskowa św. Kazimierza Królewicza w Katowicach zapraszają na uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich, która odbędzie się w czwartek 20 czerwca 2024 r. o godz. 11.00 w kościele garnizonowym przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 20.

Na obchody złożą się uroczysta Msza Święta w intencji powstańców śląskich pod przewodnictwem Jego Ekscelencji bp. Adama Wodarczyka oraz odsłonięcie umieszczonej wewnątrz świątyni tablicy upamiętniającej dowódców i uczestników powstań śląskich, którzy przyczynili się do powrotu części Górnego Śląska w granice niepodległej Polski.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto ustanowione ustawą z 12 maja 2022 r. upamiętniające trzy zrywy z lat 1919-1921 i czczące pamięć ich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie tego dnia w 1922 r. wojska polskie na czele z  gen. broni Stanisławem Szeptyckim wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.

To wyjątkowe okazje, aby wspólnie uczcić pamięć i bohaterstwo naszych przodków i oddać hołd Powstańcom Śląskim. Pokazać, że pamięć o ich poświęceniu jest wciąż żywa.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto ustanowione w 2022 roku dla upamiętnienia trzech zrywów z lat 1919-1921 i ich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej