Ile zarabiali żołnierze Armii Krajowej i czy mieli urlopy? Spotkanie autorskie w Krakowie

przez Monika Tarka-Kilen

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Instytut Historii
im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie  zaprasza na na promocję książki prof. Marka Ney-Krwawicza
pt. „Życie codzienne a służba żołnierzy – pracowników Komendy Głównej Armii Krajowej 1939–1944”Miłośnicy historii  spotkają się w czwartek 20 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. W programie rozmowa o publikacji z udziałem autora.

“Życie codzienne a służba żołnierzy – pracowników Komendy Głównej Armii Krajowej 1939–1944”  to ponad 800-stronicowa monografia przedstawiająca codzienność służby żołnierzy i pracowników Komendy Głównej AK podczas wojny. Autor, znany badacz dziejów Armii Krajowej, odtworzył realia okupacyjnego życia ludzi. którzy przez prawie pięć lat zaangażowani byli w działalność Komendy Głównej.

Autor opisał m.in. sposoby funkcjonowania na fałszywych dokumentach, korzystania z tajnych lokali konspiracyjnych i skrytek, używania pseudonimów i znaków ostrzegawczych, specyficznego języka konspiracji, a nawet tak niekojarzące się z podziemiem kwestie jak zarobki, urlopy oraz życie towarzyskie.
Książka powstała w oparciu o niezwykle bogaty materiał źródłowy – dokumenty, wspomnienia, relacje, opracowania – i jest pierwszą monografią ukazującą działanie Komendy Głównej AK od takiej właśnie, mniej oczywistej strony.

Prof. Marek Ney-Krwawicz jest pracownikiem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie. Od lat zajmuje się badaniem dziejów Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego i należy do najlepszych znawców tego zagadnienia. Opublikował m.in. monografie Armia Krajowa – siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego, Dowódcy Armii Krajowej, Powstanie przed powstaniem, Sztandary i proporce Armii Krajowej, Powstanie powszechne w koncepcjach i pracach Sztabu Naczelnego Wodza i Komendy Głównej Armii Krajowej.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej