Spotkanie w IPN – o rolach życiowych Marii Dłużewskiej i jej twórczości

przez Monika Tarka-Kilen

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o rolach życiowych zmarłej niedawno reżyserki, aktorki i opozycjonistki Marii Dłużewskiej i jej twórczości. Spotkanie “Maria Dłużewska. Aktorka, reżyser, opozycjonistka…” odbędzie się 13 czerwca w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na ul. Marszałkowskiej 107 o godzinie 17:30.

W panelu wezmą udział: Marek Dorsz, Paweł Nowacki, Jan M. Ruman, Marcin Wikło i inne osoby, które znały słynną reżyserkę. Dyskusję poprowadzi Adam Hlebowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Maria Dłużewska współorganizowała Msze Święte za Ojczyznę w warszawskim Ursusie, tworzyła „teatr domowy”, a także Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej na terenie całego kraju. 20 listopada 1984 roku zatrzymana podczas przedstawienia we Wrocławiu, następnie przesłuchiwana i bezskutecznie namawiana do współpracy z SB. W latach 1984–1988 współpracowała z Radiem „Solidarność” i „Solidarnością Walczącą”.

Twórczyni 33 filmów dokumentalnych. Była szczególnie znana ze swojej troski o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Po 10 kwietnia 2010 roku zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych oraz pisaniem książek dotyczących tej tragedii. Była autorką filmów takich jak „Mgła”, „Pogarda”, „Córka”, „Testament”, „Polacy”, „Dama” i „Ksiądz”. Większość z nich pokazywała i za wiele z nich była nagradzana na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni. W 2016 roku otrzymała na festiwalu Platynowego Opornika za całokształt twórczości.

Uhonorowana została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarła 10 maja 2024 roku.

Zawsze była niepokorna. Zmarła aktorka i reżyserka Maria Dłużewska

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej