Poznaliśmy nowych Kustoszy Pamięci Narodowej

przez Monika Tarka-Kilen

Na Zamku Królewskim w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wręczył 10 czerwca tegoroczne nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Przypominamy, że w zeszłym roku tytułem został uhonorowany m.in. dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusza Gołębiewski.

Naród bez pamięci, bez tożsamości ma obniżony system immunologiczny, przestaje być właściwie narodem, a staje się zbiorowością ludzi, zamieszkującą chwilowo dane terytorium. Dlatego pamięć jest tak ważna, dlatego ważny jest Instytut Pamięci Narodowej, który dla dobra Polski i Polaków funkcjonuje już od ponad 20 lat

– powiedział wręczając statuetki w tym roku prezes IPN.

Uhonorowani zostali:

-Tadeusz Wojciech Drwal
– o. Franciszek Jan Pająk
– Zofia Biernadska
– Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka”
– bp Władysław Miziołek (pośmiertnie)

Do nagrodzonych podczas uroczystości zwrócił się również prezydent RP Andrzej Duda. List przeczytała doradca prezydenta Barbara Ewa Fedyszak-Radziejowska:

To wyróżnienie honoruje tych, którzy zawsze na pierwszym miejscu stawiali Polskę, służąc jej całym swoim życiem, a także pielęgnując pamięć o dziejach najnowszych Rzeczypospolitej i czynnie zaświadczając o umiłowaniu ojczyzny. Każdy z laureatów zasługuje na najwyższe uznanie, a doświadczenia wszystkich, często bardzo odmienne, są ważne dla naszej narodowej pamięci. Mimo rozmaitych losów i aktywności uhonorowanych łączy wspólna motywacja, miłość ojczyzny.

To już 23. edycja nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło:IPN, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej