Polski świat filmu w żałobie. W wypadku zginął wybitny operator Arkadiusz Tomiak

przez Monika Tarka-Kilen

Wielka strata dla polskiego filmu. Nie żyje Arkadiusz Tomiak – wybitny operator, zakochany w kinie. Pracował m.in. przy wielkich produkcjach historycznych Krzysztofa Łukaszewicza – „Karbali”, „Raporcie Pileckiego”, „Czerwonych makach”, a także przy „Legionach” Dariusza Gajewskiego – filmie pokazywanym na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Zginął tragicznie w nocy 10 czerwca 2024 roku w wieku 55 lat. Jego samochód został staranowany, jak podaje Rzeczpospolita, kiedy filmowiec był w drodze do rodzinnego Koszalina na festiwal “Młodzi i film”.

Żegnamy wykładowcę, nauczyciela, a przede wszystkim niezwykłą osobę świata filmu – czytamy w kondolencyjnym wpisie Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 roku za zdjęcia do filmu “Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację – za “Ciszę” Michała Rosy. Kolejne związane są z filmami Konrada Niewolskiego – “Symetrią” w 2005 roku i dwa lata później “Palimpsestem”. W końcu przyszedł rok 2013 i nominacja za “Obławę” Marcina Krzyształowicza, która przyniosła mu w końcu statuetkę Orła. W roku 2016 sięgnął natomiast po nominacyjny dublet – za “Fotografa” Waldemara Krzystka oraz “Karbalę” Krzysztofa Łukaszewicza, a Akademia ostatecznie nagrodziła go ten ostatni film.

– informują Polskie Nagrody Filmowe Orły.

Brak słów… Kocham Ciebie Przyjacielu. Bóg ma teraz radość z Twojego towarzystwa, my wielki żal i smutek po Tobie. Widzimy się po przerwie

– napisał na Facebooku reżyser Bodo Kox. Pogrążona w żałobie jest Łódzka Szkoła Filmowa:

Informacja o tragicznej śmierci Arkadiusza Tomiaka jest dla nas prawdziwym wstrząsem. Składamy kondolencje Rodzinie naszego absolwenta.

Arkadiusz Tomiak urodził się 20 lutego 1969 roku w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi PWSFTviT w 1995 roku. Był autorem zdjęć przy ok 150 produkcjach w tym do filmów i seriali fabularnych, filmów dokumentalnych i spektakli telewizyjnych. Za zdjęcia do filmu “Dziewczyna z szafy” nagrodzony w 2013 roku złotą żabą w Konkursie Filmów Polskich podczas Camerimage Festival. Trzykrotnie nagrodzony w kategorii Najlepsze Zdjęcia podczas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia do filmów: “Palimpsest”, “Statyści” oraz “Daleko od okna”.

Jak informuje Stowarzyszenie Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych, współpracował z reżyserami Jan Hryniak, Marcin Ziębiński, Krzysztof Krauze, Piotr Mularuk, Michał Rosa, Konrad Niewolski, Franco De Pena, Michał Kwieciński, Feliks Falk, Paweł Borowski, Juliusz Machulski, Ryszard Brylski, Bodo Kox, Ryszard Bugajski, Janusz Majewski, Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska, Jacek Bromski, Dariusz Gajewski, Krzysztof Łukaszewicz.

Areczek. Tomiaczek. Kochaliśmy Cię brachu wszyscy. Nauczyłeś mnie jak się zachowywać przed kamerą i poza nią. Dla Ciebie zawsze ekipa była najważniejsza. Symetria, Magiczne drzewo, Oficer, Hiena, Enen. Tyle wspólnych spotkań, tyle przytulania i śmiechu. Radości z życia. Bo byłeś właśnie królem życia, otaczało Cię tyle miłości. Myślami jestem teraz z Agnieszką i córeczkami Arka. Nie rozumiem już nic. Do zobaczenia

– napisał w pożegnaniu aktor Borys Szyc.

Źródło: Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej