Festiwal Filmowy NNW gościem honorowym na 50-leciu National History Day w Waszyngtonie

przez Monika Tarka-Kilen

Festiwal Filmowy NNW jest gościem honorowym na obchodach jubileuszu 50-lecia amerykańskiego National History Day (Narodowego Dnia Historii), który trwa w Waszyngtonie od 9 do 13 czerwca. Festiwal reprezentuje dyrektor Arkadiusza Gołębiewski. National History Day to kilkudniowy konkurs historyczny, w którym bierze udział młodzież i szkoły z całych Stanów Zjednoczonych. Zaproszeni są także goście honorowi m.in. amerykański astronauta Chris Cassidy czy amerykański reżyser głośnych i nagradzanych filmów dokumentalnych Ken Burns.

W tym roku na Narodowym Dniu Historii w Waszyngtonie Festiwal NNW zaprezentuje swoje działania, będzie uczestniczyć w pracach jury oceniających najlepsze filmy dokumentalne o historii zrealizowane przez amerykańską młodzież. Odbędą się też spotkania dotyczące kolejnego wspólnego projektu – projektu filmowego NNW i NHD.

NHD na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Od 2017 roku amerykańska młodzież oraz nauczyciele historii z NHD przyjeżdżają do Polski i na Festiwal NNW w Gdyni. Zachęcani do poznawania polskiej historii w ramach konkursu w USA. Przygotowywali i prezentowali zrealizowane w ten sposób sztuki historyczne oraz filmy inspirowane polską historią i polskimi bohaterami. Organizatorzy NNW z kolei, pokazywali im ważne miejsca i wydarzenia w naszym kraju. Goście spotykali się też ze świadkami historii. Razem z młodzieżą regularnie do Polski przyjeżdża dyrektor wykonawcza NHD i członkini Komitetu Komisji Edukacji Stowarzyszenia Historycznego Białego Domu dr Cathy Dorn.

Współpraca NNW z NHD zaczęła się dzięki polskiemu bohaterowi

Inicjatorem spotkania NNW z NHD był Julian Kulski (1929-2021), polski emigrant w USA. Jako 12-latek wstąpił do Szarych Szeregów, jako 13-latek aresztowany przez Gestapo, potem walczył w szeregach AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim ( był synem Juliana Kulskiego seniora – współpracownika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego). Julian Kulski, jako nastolatek był po Powstaniu więziony w niemieckich obozach, po wojnie nie wrócił do Polski. W USA stał się jednym z najbardziej cenionych i znanych architektów. Zawsze był ambasadorem swojej ojczyzny.

Julian Kulski był gościem honorowym Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni w 2016 roku.  W 2019 roku był bohaterem festiwalowego plakatu!

Kiedy National History Day zaprosiło go, jako honorowego gościa, żeby opowiedział o historii Polski, swojej walce, kolegach-bohaterach, pan Julian powiedział dr. Cathy Dorn, że koniecznie musi poznać Arkadiusza Gołębiewskiego i Festiwal Filmowy NNW, bowiem oba wydarzenia działają na rzecz zachowania pamięci, a co najważniejsze, podejmują co roku liczne działania mające na celu zainteresowanie historią młodzieży.

Jednym z celów NNW jest właśnie zainteresowanie młodzieży historią i jej bohaterami, głównie poprzez film. Wiele lat realizowany był przez NNW  projekty #MłodziDlaHistorii czy “Nakręć dziadka komórką”, a od czterech lat działa Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwali NNW.

Czym jest National History Day?

Celem National History Day jest zainteresowanie młodzieży historią w szerszym wymiarze niż tylko lekcje szkolne. Każdego roku NHD dociera do ponad pół miliona uczniów i dziesiątek tysięcy nauczycieli za pośrednictwem międzynarodowego konkursu historii oraz szerokiej gamy programów doskonalenia zawodowego nauczycieli, narzędzi programowych i innych działań edukacyjnych.

Podstawowym programem NHD jest konkurs, w ramach którego uczniowie klas 6–12 wybierają temat i zagłębiają się w przeszłość, przeprowadzając szeroko zakrojone badania w bibliotekach, archiwach i muzeach. Następnie prezentują swoje wnioski i dowody w formie artykułów, wystaw, sztuk teatralnych, filmów dokumentalnych lub stron internetowych, przechodząc przez szereg poziomów konkursowych. Finaliści z poszczególnych szkół i stanów spotykają się potem na Narodowym Dniu Historii, gdzie wybierani są zwycięzcy a ich prace prezentowane są w największych muzeach w Waszyngtonie.

W tym roku wydarzenie organizowane od 9 do 13 czerwca jest wyjątkowe, bo NHD odbywa się już po raz 50-ty! Hasłem tegorocznych prac są “Punkty zwrot w historii”.

Wspólny film amerykańskiej i polskiej młodzieży o wspólnej historii

“Z radością otwieramy nową kartę w naszej wieloletniej współpracy. Bardzo trafne, gdyż tegoroczne motto NHD brzmi ‘Punkty zwrotne w historii’. Rozpoczynamy nowy projekt, produkcję filmową przygotowaną przez polską i amerykańską młodzież z okazji 250. rocznicy uzyskania przez USA niepodległości, czyli już za niecałe dwa lata” – informuje National History Day. Kręcenie filmów może być dla młodych ludzi doskonałą okazją do poznania swojej przeszłości i odnalezienia kontaktu z różnymi kulturami. Będzie to okazja do poznania się i edukacji młodzieży w Polsce a także dzieci Polonii w USA.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej