“Buenas noches, Senior Siarra!”. Zmarł Janusz Rewiński

przez Monika Tarka-Kilen

Zmarł Janusz Rewiński. Miał 74 lata. “Nie znosił komuny, bufonady i pętaków” – jak wspominają go przyjaciele. “Buenas noches, Senior Siarra!” – napisał dzisiaj Jonasz Rewiński, syn satyryka, informując o śmierci taty.

Janusz Rewiński zmarł 1 czerwca 2024 roku.

1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło

– napisał Jonasz Rewiński.

Janusz Rewiński był aktorem, satyrykiem i posłem na Sejm I kadencji. Urodził się 16 września 1949 r. w Żarach, w rodzinie o korzeniach kresowych. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Już w czsach studenckich związał się z kabaretem – począwszy od Spotkania z Balladą, przez Piwnicę Pod Baranami po kabaret Tey i Kabaret Olgi Lipińskiej. Ogromną popularność przyniosła mu rola gangstera Siary w filmie “Kiler” Juliusza Machulskiego. Był autorem popularnych programów kabaretowych w telewizji i współtwórcą Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.

Prywatnie żonaty z aktorką Iwoną Biernacką. Doczekał się dwóch synów: Jonasza Rewińskiego (dziennikarza i prezentera) oraz Aleksandra Rewińskiego (śpiewaka operowego).

W ostatnich latach mieszkał we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego. Był właścicielem gospodarstwa rolnego.

Aktor, satyryk, Poseł na Sejm RP I Kadencji z Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, a przez ostatnie lata – rolnik z wyboru i myśliciel. Polska bez Rewińskiego to jak Lipski bez Siary… Nie da się ukryć, że straciliśmy jedną z najbardziej pozytywnych i charakterystycznych postaci polskiej kultury ostatniego 40-lecia. Panie Januszu – będzie nam Pana bardzo brakowało. Adiós señor Siarra!

– napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.

Źródło: X, Wikimedia commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej