Już w środę przegląd filmów Eugeniusza Starky’ego nagrodzonego Złotym Opornikiem Festiwalu NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Filmowiec Eugeniusz Starky, który spędził w USA ponad 30 lat i wrócił do Polski, zaprezentuje przegląd wyreżyserowanych przez siebie filmów pod hasłem „Zbudujmy piękniejszy świat”. Spotkanie z reżyserem odbędzie się w ramach Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP w środę, 5 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Teresa Kaczorowska – przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej.

Eugeniusz Starky to reżyser, scenarzysta, operator filmowy, producent. Jest absolwentem Aliance Francais w Paryżu i studiów filmowych na City University of New Jork, które ukończył z wyróżnieniem debiutanckim filmem “Walizka Emigranta” opowiadającym o artystach emigracji solidarnościowej w USA.

W latach 1987 – 1997 był czołowym organizatorem polskich wydarzeń kulturalnych w USA i Kanadzie. Organizował m.in koncerty Ewy Demarczyk, Piwnicy pod Baranami, Opery Halka, Jezus Chrystus Superstar, w najbardziej prestiżowych salach, jak Opera w Montrealu, Opera w San Francisco, Chicago Theater czy Lincoln Center. Uzyskały one świetne recenzje w prasie amerykańskiej i kanadyjskiej. Ponadto zorganizował ponad 250 różnego rodzajów imprez, pokazów, festiwali a także projekcji filmowych w USA, Kanadzie, Francji i Włoszech.

W 1998 r. wrócił do filmu, po tym jak został przedstawicielem Matonti Films na Festiwalu w Cannes. Zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych, m.in.: “Z Archipelagu Gulag do Ameryki” (trylogia o Polakach deportowanych na Syberię), “Rodeo Town”, “Honor of the City”, “Polacy – Pionierzy Ameryki”, “Bitwa o honor miasta” (o Powstaniu Warszawskim), “Korespondent Bryan” (o oblężeniu Warszawy w 1939 r., uznany za najlepszy polski film wojenny), “Walcząc o Honor”, “1944 Powstania w Europie”, “Giotto – Historia Zbawienia”, “1939 Oblężenie Warszawy”. Ten ostatni film otrzymał główną nagrodę Złotego Opornika na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni oraz Presidents Award na Polskim Festiwalu Filmowym w Chicago.

Pokaz „Zbudujmy piękniejszy świat” to kompilacja fragmentów filmów reżysera z przesłaniem, aby pokazać piękno i dobro, które może nasz świat uczynić lepszym

– zapowiada organizatorka Teresa Kaczorowska.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej