Dlaczego w Polsce skończył się komunizm? Dyskusja o narodzinach III RP w MHP

przez Monika Tarka-Kilen

4 czerwca 2024 r. Muzeum Historii Polski zaprasza na dyskusję o tym dlaczego skończył się w Polsce komunizm. Z okazji 35. rocznicy wyborów kontraktowych z czerwca 1989 r., świadkowie historii i badacze będą spierać się o mity towarzyszące narodzinom niepodległej III Rzeczpospolitej.

Konferencja poświęcona przełomowi roku 1989 ze szczególnym uwzględnieniem wyborów czerwcowych odbędzie się z udziałem panelistów m.on. dr Czesława Bieleckiego, prof. Aleksandra Halla, Jana Rokity, a także profesorów Antoniego Dudka, Joanny Wawrzyniak i Michała Łuczewskiego.

Rok 1989 był przełomowy w najnowszej historii Polski

Trzy wydarzenia tamtego okresu miały szczególną wagę – rozmowy Okrągłego Stołu, częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku i powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Znaczyły one kolejne fazy upadku systemu komunistycznego, a zarazem początek budowy III Rzeczypospolitej.

W szczególny sposób pamiętamy wybory czerwcowe, ponieważ to wówczas Polacy wyrazili swoją wolę polityczną i oddali znakomitą większość głosów na kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Ogromne zwycięstwo opozycji uruchomiło dynamikę polityczną, której nie dało się już zatrzymać

– informuje MHP.

Chociaż wszystkie znaczące siły polityczne w dzisiejszej Polsce pozytywnie oceniają sam fakt demontażu komunizmu, to proces przemian w 1989 roku budzi do dziś wiele kontrowersji. Wydaje się, że są to w mniejszym stopniu spory o fakty. W istocie idzie o mit założycielski III Rzeczypospolitej, o zasługi i winy, o odpowiedzialność za sukcesy i porażki polskiej demokracji.

W dyskusji 4 czerwca paneliści zastanowią się, jak doszło do powstania mitów opisujących wydarzenia 1989 roku. W jaki sposób zmieniło się nasze postrzeganie tamtych wydarzeń? Czy możliwe jest dzisiaj zbudowanie wokół wydarzeń 1989 roku, a zwłaszcza wokół wyborów czerwcowych, minimalnego konsensusu pamięci podobnego do tego, który obejmuje odzyskanie niepodległości w 1918 roku.

Konferencja „Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat” odbędzie się 4 czerwca w sali kinowo-teatralnej Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, Cytadela Warszawska w godz. 11.40 – 16.45.

12:00 – „W samo południe”
Panel Rok 1989 oczami uczestników – dyskusja z udziałem bezpośrednich uczestników wydarzeń, reprezentujących różne środowiska polityczne, a tym samym strony ówczesnych sporów i dyskusji.
dr Czesław Bielecki, prof. Aleksander Hall, Jan M. Rokita
Prowadzenie: Robert Kostro

15:00
Panel Rok 1989 oczami badaczy – dyskusja z udziałem naukowców zajmujących się różnymi aspektami polskiej transformacji ustrojowej i jej politycznych, społecznych oraz ekonomicznych następstw.
prof. Antoni Dudek, prof. Michał Łuczewski, prof. Joanna Wawrzyniak
Prowadzenie: dr Michał Przeperski

Szczegółowy program konferencji oraz bezpłatne wejściówki dostępne na stronie www.muzhp.pl

Źródło: MHP, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej