W Sońsku i Ojrzeniu zaczęła się w poniedziałek Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Zajęcia z młodzieżą ze szkół podstawowych w Sońsku i Ojrzeniu rozpoczęły dwudniową Retrospektywę Festiwalu Filmowego NNW na Gołotczyźnie. Odbyły się profesjonalne warsztaty filmowe dla uczniów. Swoim doświadczeniem dzieli się m.in. dyrektor Festiwalu Filmowego NNW, reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski. Uczniowie sami stanęli za kamerą, ustawili światło, nagrali wspomnienia świadków historii i obejrzeli filmy dokumentalne pokazywane i nagradzane na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Uczniowie w Sońsku wysłuchali opowieści pani Feliksy Drążek i ks. Wiesława Maruszewskiego. Pani Feliksa jest autorką jednego z pierwszych wpisów w szkolnej kronice szkoły, której 100-lecie Sońsk świętował w ubiegłym roku. Kolejnym gościem, który dzieli się swoimi wspomnieniami jest ks. Wiesław Maruszewski.

Historia rodziny księdza jest bliżniaczo podobna do tych które podejmuję od lat w swoich filmach opisując tragedie Żołnierzy Wyklętych. Rodzina księdza, za pomoc słynnemu niezłomemu “Rojowi”, zapłaciła wielką cenę. Dziadek księdza, wujowie, ciotka a nawet ojciec przeszli przez komunistyczne więzienia. Nie wszyscy przeżyli. Majątek Maruszewskich został skonfiskowany. Rodzina nigdy go nie odzyskała. Wielu z nas znała od dziesięcioleci księdza, jednak historia rodziny szersze światło ujrzała dopiero kilka lat temu, podczas jednej z Retrospektyw Festiwalu w Ciechanowie

– mówi dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski.

W szkole w Ojrzeniu uczniowie spotkali się z synem Ireneusza Palińskiego – pierwszego polskiego Mistrza Olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów z 1960 roku w Rzymie. Piotr Paliński opowiadał swoim młodym sąsiadom o początkach drogi sportowej swojego taty, a przy okazji także mieszkańca właśnie gminy Ojrzeń.

Pokazane zostały filmy “1939. Oblężenie Warszawy” nagrodzone Złotym Oporikiem Festiwalu NNW w reż. Eugeniusza Starky’ego oraz “Kochankowie z lasu” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Poza tym młodzież zobaczyła dwie wystawy przygotowane przez Festiwal Filmowy NNW: “O misiu Wojtku” oraz o “Podziemiu Niepodległościowym na Północnym Mazowszu”.

Wracamy do źródeł, na Północne Mazowsze do gminy Sońsk w powiecie ciechanowskim, gdzie opór przeciw obu totalitaryzmom trwał niemal do połowy lat 50-tych.To właśnie z tej gminy pochodziła, chyba największa ilość, podkomendnych niezłomnego Mieczysława Dziemieszkiewicza “Roja”. Wielu z nas pewnie oglądało film Jurka Zalewskiego “Historia Roja”, gdzie wiele scen jest rekonstrukcją wydarzeń, które odbywały się właśnie w tej okolicy. Warto przywołać brawurową akcję zatrzymania pociągu w Gołotczyżnie czy epicką scena pasterki i zaprzysiężenia żołnierzy NZW w kościele w Ciemniewku

– mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Projekt warsztatów filmowych realizowany jest we współpracy z powiatem ciechanowskim w ramach dofinansowania otrzymanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego “Mazowsze dla młodzieży”.

Uroczysta gala Retrospektywy Festiwalu NNW we wtorek w Sońsku

Jutro drugi dzień Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW. Tym razem mieszkańcy Gołotczyzny zaproszeni są do Sońska. We wtorek 28 maja w sali widowiskowej OSP w Sońsku odbędzie się uroczysta Gala Retrospektywy Festiwalu NNW, podczas której bohaterom walki o wolność i niepodległość wręczone zostaną Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Galę zakończy koncert młodzieżowego zespołu muzycznego Czarne Koty oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku. Po gali zaplanowano spotkanie autorskie z Krzysztofem Ziemcem i pokaz filmu “Naukowa Kawaleria” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

Organizatorem Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Sońsku jest Stowarzyszenie Scena Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej