Warsztaty filmowe i żywe lekcje historii podczas Retrospektywy Festiwalu NNW w Sońsku i Ojrzeniu

przez Monika Tarka-Kilen

Pokazy filmów, żywe lekcje historii oraz warsztaty filmowe przygotowano w ramach bogatego programu Retrospektywy Festiwalu NNW, która odbędzie się 27 i 28 maja i jest dedykowana mieszkańcom gmin Sońsk i Ojrzeń. To kolejna z cyklu Retrospektyw Festiwalu, święto kina opowiadającego o historii najnowszej, spotkania ze świadkami historii oraz lokalnymi działaczami społecznymi.

W programie bezpłatne pokazy filmów, uhonorowania bohaterów a także dedykowane młodzieży warsztaty filmowe i żywe lekcje historii. Retrospektywy zakończy Uroczysta Gala Retrospektywy w sali widowiskowej OSP w Sońsku, którą poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Retrospektywy to Festiwal Filmowy NNW w pigułce. Od ponad 11 lat organizatorzy wydarzenia pokazują w miastach całej Polski filmy prezentowane na NNW w Gdyni. Podobnie będzie w Sońsku. 

Pierwszego dnia Retrospektywy, w poniedziałek 27 maja, zaplanowano m.in.  profesjonalne warsztaty filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku, w tym spotkanie ze świadkiem historii ks. Wiesławem Maruszewskim oraz warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu, w tym spotkanie ze świadkiem historii  Piotrem Palińskim – synem słynnego olimpijczyka Ireneusza Palińskiego, dwukrotnego medalisty olimpijskiego i wielokrotnego medalisty mistrzostw świata i Europy w podnoszeniu ciężarów. Przygotowano też dla młodzieży pokaz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej oraz projekcje filmów zrealizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW.

Projekt warsztatów filmowych realizowany jest we współpracy z powiatem ciechanowskim w ramach dofinansowania otrzymanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego “Mazowsze dla młodzieży”.

We wtorek 28 maja w sali widowiskowej OSP w Sońsku odbędzie się uroczysta Gala Retrospektywy Festiwalu NNW, podczas której bohaterom walki o wolność i niepodległość wręczone zostaną Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Galę zakończy koncert młodzieżowego zespołu muzycznego Czarne Koty oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku. Po gali zaplanowano spotkanie autorskie z Krzysztofem Ziemcem i pokaz filmu “Naukowa Kawaleria” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

Dzięki Festiwalowi NNW nazwiska lokalnych bohaterów idą w świat a mieszkańcy miejscowości w całej Polsce oglądają filmy pokazywane i nagradzane co roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Naszą misję docierania z opowieściami o historii i drogach do wolności realizujemy już ponad 11 lat. Odwiedziliśmy niemal sto miejscowości w Polsce i na świecie. Nasz kalendarz zapełniają zaproszenia z kolejnych miast i gmin” – informują organizatorzy. Podczas Retrospektyw odbywają się pokazy filmów, koncerty, spotkania ze świadkami historii, żywe lekcje historii, wystawy, koncerty, debaty historyczne i wszechstronne warsztaty filmowe dla młodzieży. Bardzo ważnym wydarzeniem w trakcie każdej Retrospektywy jest uhonorowanie ostatnich świadków historii. Laureaci otrzymują Sygnety Niepodległości – wyróżnienie przyznawane bohaterom walczącym o wolność i niepodległość kraju oraz Drzwi do Wolności – wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświecenie bohaterom drugiego planu. Projekt aktywizuje młodzież z mniejszych miast i wsi do działania, wspiera rozwój ich filmowej i historycznej pasji.

————————————————–

Organizatorem Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Sońsku jest Stowarzyszenie Scena Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej