Filmowy weekend w Muzeum Historii Polski pod hasłem “1944. Polacy na froncie zachodnim”

przez Monika Tarka-Kilen

Majowy przegląd filmów historycznych w Muzeum Historii Polski już w ten weekend 25 i 26 maja. Związany jest z 80. rocznicą Bitwy o Monte Cassino. Jego bohaterami będą polscy żołnierze walczący podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Tym razem zestaw filmów będzie mieszany – wśród nich: kinowa premiera, klasyk kina hollywoodzkiego i jedyny film fabularny zrealizowany przez wojskową wytwórnię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W sobotę o 16-stej będzie można zobaczyć “Czerwone maki”. To najnowsza polska superprodukcja i pierwszy film fabularny podejmujący całościowo tematykę bitwy o Monte Cassino, zrealizowany zgodnie z najnowszymi tendencjami filmów batalistycznych. Nie jest to wyłącznie film o bitwie ale próba pokazania historii przez pryzmat zwykłych żołnierzy II Korpusu. Film wzbudził kontrowersje u krytyków i duże zainteresowanie widowni. Wstęp na pokazy jest wolny.

Po filmie, o 18:15 – domowa o kinie wojennym. Gośćmi spotkania będą: scenarzysta Tomasz Łysiak i filmoznawca dr Łukasz Jasina. Podczas rozmowy zastanowimy się jakie miejsce zajmuje kino wojenne w polskiej kinematografii i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku zmierza kino wojenne w Polsce i na świecie.

26 maja o 16 z kolei pokazana będzie “Wielka Droga” z 1946 roku. Przy Armii generała Andersa działała sekcja filmowa, w której znaleźli się wybitni przedwojenni, polscy twórcy kina. Siłami tej ekipy powstał film fabularny opowiadający o drodze żołnierzy II Korpusu od sowieckich łagrów do kampanii włoskiej. Bitwa o Monte Cassino jest jego ramą narracyjną. Film wyreżyserowany przez znanego polskiego twórcę Michała Wyszyńskiego zawiera autentyczne wojenne materiały dokumentalne. Część fabularna, opowiadająca historię pary, która zostaje rozdzielona przez okoliczności wojenne, została nakręcona po wojnie w roku 1946.

Z kolei o 18-stej w niedzielę słynny wojenny klasyk “O jeden most za daleko”. Jeden z najważniejszych klasyków światowego kina wojennego zrealizowany przez wybitnego brytyjskiego reżysera, z plejadą gwiazd w rolach głównych (m.in. Sean Connery, Anthony Hopkins, Robert Redford). Film opowiada o nieudanym alianckim desancie nad Renem w roku 1944. Co szczególnie ciekawe dla polskiego widza – jednym z ważniejszych wątków tego filmu jest udział w operacji polskich spadochroniarzy dowodzonych przez generała Stanisława Sosabowskiego (w tej roli Gene Hackman).

Wstęp na pokazy jest wolny . WEJŚCIÓWKĘ można pobrać ze strony Muzeum Historii Polski.

Źródło: MHP/mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej