Krzyż Narodowych Sił Zbrojnych odsłonięto na grobie legendarnego kapitana Daru Pomorza

przez Monika Tarka-Kilen

Na grobie kapitana Kazimierza Jurkiewicza na Cmentarzu Witomińskim w Gdańsku odsłonięto uroczyście krzyż NSZ.  W ten sposób poznaliśmy nieznany epizod w życiorysie legendarnego komendanta “Daru Pomorza”.

Całkiem niedawno odnaleziono dokument, z którego wynika, że w okresie okupacji kapitan był żołnierzem podziemnych Narodowych Sił Zbrojnych.

O fakcie udziału kapitana Jurkiewicza w działalności podziemia niepodległościowego nie wiedziała nawet najbliższa rodzina. Nie ma o tym wzmianki w oficjalnych biogramach, Kapitan nigdy o swojej podziemnej działalności nie wspominał

– informuje Uniwersytet Morski w Gdyni podając, że szczegóły udziału kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w konspiracji niepodległościowej wciąż pozostają nieznane.

Kazimierz Jurkiewicz był kapitanem żeglugi wielkiej, uczestnikiem pierwszego rejsu dookoła świata pod polską banderą (na “Darze Pomorza” w latach 1934-35), później m.in. wieloletnim wykładowcą Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, dyrektorem szkoły, przewodniczącym Komisji ds. Wyższych Szkół Morskich; przyczynił się do przekształcenia Państwowej Szkoły Morskiej w Wyższą Szkołę Morską. W latach 1953–1977 był jednocześnie kapitanem “Daru Pomorza”. Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza w 1982 roku, został jego pierwszym kustoszem i był nim do końca swojego życia.

Źródło: Facebook, Uniwersytet Morski w Gdyni, Wikimedia Commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej