Na grobie kapitana Kazimierza Jurkiewicza na Cmentarzu Witomińskim w Gdańsku odsłonięto uroczyście krzyż NSZ. W ten sposób poznaliśmy nieznany epizod w życiorysie legendarnego komendanta „Daru Pomorza”.
Całkiem niedawno odnaleziono dokument, z którego wynika, że w okresie okupacji kapitan był żołnierzem podziemnych Narodowych Sił Zbrojnych.
O fakcie udziału kapitana Jurkiewicza w działalności podziemia niepodległościowego nie wiedziała nawet najbliższa rodzina. Nie ma o tym wzmianki w oficjalnych biogramach, Kapitan nigdy o swojej podziemnej działalności nie wspominał
– informuje Uniwersytet Morski w Gdyni podając, że szczegóły udziału kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w konspiracji niepodległościowej wciąż pozostają nieznane.
Kazimierz Jurkiewicz był kapitanem żeglugi wielkiej, uczestnikiem pierwszego rejsu dookoła świata pod polską banderą (na „Darze Pomorza” w latach 1934-35), później m.in. wieloletnim wykładowcą Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, dyrektorem szkoły, przewodniczącym Komisji ds. Wyższych Szkół Morskich; przyczynił się do przekształcenia Państwowej Szkoły Morskiej w Wyższą Szkołę Morską. W latach 1953–1977 był jednocześnie kapitanem „Daru Pomorza”. Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza w 1982 roku, został jego pierwszym kustoszem i był nim do końca swojego życia.
Źródło: Facebook, Uniwersytet Morski w Gdyni, Wikimedia Commons.