Sprawdź co planuje na Noc Muzeów Muzeum Powstania Warszawskiego?

przez Monika Tarka-Kilen

Na Noc Muzeów tradycyjnie, jak co roku, zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Zarówno do swojej głównej siedziby, jak i do swoich oddziałów m.in. do kultowego Fotoplastikonu. Niecałe trzy miesiące przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego warto zanurzyć się w scenerię sprzed lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy.

W sobotę, 18 maja, można będzie od 18:00 do 1:00 w nocy indywidualne i bezpłatnie zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli również wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się rozległa panorama miasta.

Wielkie Otwarcie Pokoju na lato 2024

W Noc Muzeów można będzie świętować podwójny jubileusz: 10-lecie działalności Pokoju na lato, kulturalno-rekreacyjnego pawilonu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz 20-lecie Mikromusic, zespołu założonego przez Dawida Korbaczyńskiego i Natalię Grosiak, zdobywcy Fryderyka 2020 w kategorii „Muzyka poetycka”. Zespół zagra w MPW o 21:30. Podczas koncertu usłyszymy przedpremierowo utwory z nowej płyty Mikromusic, gościnnie wystąpią Julia Pietrucha i Miuosh. Z kolei w punkcie sitodruku i zmywalnych tatuaży, goście będą mogli nadrukować na swoich ubraniach, torbach lub skórze gołąbka – symbol Pokoju na lato.

Noc Muzeów to także otwarty Wieczór Wolontariatu.

Goście muzeum w sobotę będą mogli poznać działalność wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego bezpośrednio od samych wolontariuszy, z którym można będzie się spotkać w Centrum Informacyjnym Muzeum Powstania Warszawskiego. P

ZWIEDZANIE CEL BEZPIEKI z przewodnikiem

W piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości Muzeum od 18:00 do 23:00 zaprezentuje wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” ukazującą losy Powstańców Warszawskich prześladowanych po wojnie. W tym właśnie areszcie komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i porucznika Jana Rodowicza „Anodę”. Zwiedzanie trwa około 40 minut i odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach.

WYSTAWA PLENEROWA: ZACHOWAJMY ICH W PAMIĘCI

W parku Powstańców Warszawy na Woli można z kolei odwiedzić wystawę plenerową „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przywraca pamięć o warszawiakach, którzy zginęli lub zaginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Kolejne edycje wystawy prezentują na bieżąco aktualizowane dane. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ofiar niemieckiego okupanta, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.
Aleja główna parku Powstańców Warszawy, ul. Wolska 182

NOC MUZEÓW W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM

W Fotoplastikonie zaplanowano wieczorem w Noc Muzeów pokaz wystawy pt. „WARSZAWA OSTATNIE SPOJRZENIE” oraz koncert zespołu „Ferajna z Warszawy. Na wystawie zobaczyć można 48 zdjęć stolicy z lat 1920–1939, czyli miasto, którego już nie ma, a które – dzięki efektowi trójwymiarowości – na tę jedną noc powróci do życia. Sprzedawcy balonów na Nowym Świecie, kolarze pod Pałacem Saskim, a może pokaz mody na Ochocie? Te i wiele innych zdjęć przedwojennej Warszawy tylko w Fotoplastikonie. Niezwykła wystawa tylko w Noc Muzeów w godz. 19.00-01.00

Stojąc w kolejce nikt nie zazna nudy, bo gości zabawiać będzie zespół „Ferajna z Warszawy – czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela”, który wykona własne interpretacje „ulicznech ślagierów” stolicy oraz odtworzy unikatową atmosferę „warsiaskiej” ulicy. Koncert odbędzie się w godzinach 19.00-22.00

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej