Centralny Przystanek Historia już otwarty a w nim m.in. kapsuły czasu

przez Monika Tarka-Kilen

6 maja 2024 r. w Warszawie zainaugurował działalność Centralny Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obok otwarto księgarnię IPN w nowej lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej 107. “W tym miejscu połączymy tradycję z nowoczesnością. O historii opowiemy wykorzystując klasyczne metody i najnowsze technologie” – informuje IPN.

Historia XX wieku, nauczycielka życia i nauczycielka śmierci, ma nam – współczesnym – jeszcze wiele do powiedzenia. Mówi to za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej, bo taka jest nasza główna misja, aby mówić prawdę o Polsce i Polakach w XX wieku, aby mówić nam współczesnym prawdę o nas samych jako o narodzie

– powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia.

Zaznaczył, że będzie to miejsce spotkań wybitnych historyków, dyskusji, prezentacji kolejnych wydawnictw IPN oraz integracji wszystkich kanałów oddziaływania Instytutu Pamięci Narodowej: od archiwum, przez naukowców, po nowe technologie i wydarzenia kulturalne.

Podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia dr Karol Nawrocki i prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP, uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającą patrona tego miejsca – Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak zaznaczył prezes IPN:

Prezydent Lech Kaczyński, mając głęboką świadomość przeszłości Polski i wiedzę o historii naszego kraju, potrafił przewidywać to co stać się miało przyszłością, a dla nas jest straszną teraźniejszością.

W uroczystości wzięli udział Zofia Romaszewska – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, por. Janusz Komorowski – prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mjr Marcin Laseczka – reprezentujący dowódcę 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele organizacji społecznych, kombatanckich, laureaci nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej oraz młodzież.

Obecni byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: zastępcy prezesa – dr hab. Karol Polejowski, dr Mateusz Szpytma, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, doradcy prezesa: dr hab. Grzegorz Berendt, dr hab. Sławomir Cenckiewicz i dr Tomasz Szturo, dyrektorzy biur i oddziałów IPN oraz naczelnicy delegatur.

Wykład okolicznościowy wygłosił prof. dr hab. Andrzej Nowak, członek Kolegium IPN.

Uroczystość zwieńczył koncert z cyklu „Artyści Andersa” zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Koncerty są hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów. W Armii Generała Andersa znalazło się wielu artystów, którzy narażając swoje życie, towarzyszyli polskim żołnierzom dzień i noc. Ich działalność miała ogromne znaczenie, mieli za zadanie nie tylko walczyć, ale również podtrzymywać ducha walki, podnosić morale i dawać nadzieję na zwycięstwo. Byli oni wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy. Generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach Polski.

Na zakończenie dnia odbył się pokaz filmu Mocny człowiek z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego.

Mocny człowiek – film psychologiczny z 1929 roku w reżyserii Henryka Szaro, sfilmowany przez włoskiego operatora Giovanniego Vitrottiego – to jeden z ostatnich polskich filmów z epoki kina niemego. Odrodził się jak feniks z popiołów po tym, jak jedna z kopii została odnaleziona w 1997 roku w Belgii.

w nowym Centralnym Przystanku Historia odbyły się warsztaty dla młodzieży #Drużyna Inki prowadzone przez Biuro Przystanków Historia.Uczestnicy zajęć poznawali historię sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” i jej rodziny oraz szkolili się z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Strefa nowych technologii i kapsuły czasu w Centrum Przystanek Historia

6 i 7 maja 2024 r. uczniowie, nauczyciele, edukatorzy mogli zobaczyć jak wygląda strefa immersyjnej edukacji historycznej, jak za pomocą nowoczesnych narzędzi opowiadamy historię.

Na odwiedzających czekały kapsuły czasu – 3 kapsuły gamingowe ORB X, które wprowadzają graczy w zupełnie nowe doświadczenia, dzięki futurystycznej budowie, 3 panoramicznym ekranom i specjalnemu fotelowi gamingowemu; strefa z wirtualną rzeczywistością; strefa z tabletami, na których udostępnione były quizy i materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz edukatorów; stanowisko z hologramami, czyli specjalny hololed wyświetlający hologramy.

Kapsuły czasu – projekty Biura Nowych Technologii IPN:

„Lotnicy – wojna w przestworzach” czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Misje są spektakularne i oparte na prawdziwych wydarzeniach. By ukończyć grę, musisz wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i refleksem. Produkcja dostępna jest w wersji na PC i VR.
„Gra szyfrów” – ukazująca wciąż mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pociągów pancernych wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Gra jest multiplatformowa – dostępna na PC, VR i urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.

„Szybowcowa ‘87”– aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.

„Warsaw Rising” czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
Świadectwo poMOCY – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety, wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami, została zamordowana. To wzruszająca opowieść, zrealizowana w poruszający sposób.

Źródło: IPN, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej