Wernisaż wystawy „Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel”

przez Monika Tarka-Kilen

W warszawskiej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy „Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel”. Ekspozycja przybliża postać i dokonania wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara.

Muzykę Jana A.P. Kaczmarka z „Niewiernej” uważam za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych, jakie kiedykolwiek powstały do filmu. Podobnie jest z muzyką do filmu „Marzyciel

– powiedziała podczas wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. W wydarzeniu wzięła także udział Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona kompozytora.

Dzięki prezentowanym na ekspozycji przedmiotom, takim jak instrumenty muzyczne, dokumenty, rodzinne fotografie, plakaty i statuetki, a także materiały audiowizualne, które – w porozumieniu z kompozytorem i jego żoną – trafiły do Kordegardy z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zwiedzający mają okazję nie tylko poznać biografię kompozytora, ale też jego sposób pracy oraz pozamuzyczne aktywności i pasje. Wystawę można oglądać od 26 stycznia do 18 lutego br. w warszawskiej Galerii Kordegarda.

Szczególną uwagę zwracają dwa instrumenty: zmodyfikowana przez Jana A.P. Kaczmarka Fidola Fischera, na której koncertował używając do gry dwóch smyczków oraz niewkacz – skonstruowany przez poznańskich lutników: Stefana i Jakuba Niewczyków w 1983 r. według autorskiego projektu kompozytora.

Prezentowane przedmioty i pamiątki przywołują różne etapy i wydarzenia z życia kompozytora, takie jak: dzieciństwo w Koninie, młodzieńcze poszukiwania muzyczne, działalność Orkiestry Ósmego Dnia, doświadczenie emigracyjne (balansowanie między komercyjnymi oczekiwaniami a artystycznym spełnieniem), światowy sukces w 2005 r., czyli otrzymanie Oscara za kompozycję do filmu „Marzyciel”, stworzenie Instytutu Rozbitek, jak również organizację festiwalu Transatlantyk. Można także zobaczyć statuetki przyznawane Kaczmarkowi za jego dokonania muzyczne oraz działalność społeczną.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego dziadka, który był muzykiem-amatorem. W szkole zaczął tworzyć muzykę do szkolnych spektakli. W latach 70. studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wspólnie z kolegą ze studiów Grzegorzem Banaszakiem, założył Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą w latach 80. odbył tournée po wielu krajach, m.in. Włoszech i Stanach Zjednoczonych, gdzie wydał swoją pierwszą płytę. W 1989 r. wyjechał do USA w ramach stypendium Departamentu Stanu. Wkrótce osiadł tam z żoną Elżbietą i czwórką dzieci.

Pisał muzykę dla filmu i teatru. W 1993 r. otrzymał nagrodę Drama Desk i Off-Broadway Theatre Award za najlepszą muzykę teatralną roku, a w 2005 r. Oscara – nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej za partyturę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera z udziałem m.in. Johny’ego Deppa, Kate Winslet, Radhy Mitchella czy Dustina Hoffmana.

Jest autorem muzyki do ponad 70 obrazów filmowych, takich jak: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Aimée i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego czy „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Od lat współpracuje z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland.

W Polsce Jan A.P. Kaczmarek stworzył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz), którego celem jest działalność edukacyjna i artystyczna, m.in. łączenie młodych kompozytorów z producentami i uznanymi artystami. Jest też inicjatorem i organizatorem festiwalu Transatlantyk. Od kilku lat zmaga się z ciężką, nieuleczalną chorobą.

Źródło: Kordegarda, MKiDN.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej