XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Szczecinie

przez Administrator

Sztuka, różnorodność i unikalność to słowa, które najlepiej określają Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra – imprezę, która od 19 lat gości na deskach scenicznych w Szczecinie.

Już 3 września w szczecińskich teatrach oraz na specjalnie przygotowanych scenach plenerowych zostaną pokazane spektakle z Nigerii, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Iranu oraz Polski. Tegoroczna odsłona imprezy potrwa aż trzy dni. Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w naszym kraju. Festiwal będzie się odbywał w swojej stałej siedzibie przy ulicy Szwoleżerów, ale także w dwóch nowych miejscach, przy ulicach Krakowskiej i Cukrowej. Jak zapowiadają organizatorzy, nowe przestrzenie kulturalne zostaną przygotowane z wielką starannością, a sztuki, które zostaną zaprezentowane uczestnikom będą wyjątkowe. Festiwal będzie się odbywał hybrydowo: zespoły aktorskie mają występować na żywo, ale pojawią się też pokazy wideo oraz streamingi, co jest nowością imprezy.

Nie ograniczamy się w naszych festiwalowych propozycjach, ani w temacie, formie czy w treści. To mogą być spektakle taneczno – ruchowe, dramatyczne, lalkowe. Mogłabym tu jeszcze długo wymieniać – mówiła, na konferencji prasowej w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor artystyczna imprezy, Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz.

Podczas imprezy przyznana również zostanie statuetka Grand Prix dla najlepszej sztuki. Na wydarzeniu nie będzie jednak Jury. O tym kto zostanie zwycięzcą zadecyduje publiczność. W tym roku wdrożono również nowy system głosowania. Każdy widz dostanie papierowy plik ze specjalnym kodem, a przy wyjściu z przedstawień będą stały osoby ze skanerami, które sczytają z dokumentu ilość gwiazdek, jaką dany widz przyznał spektaklowi. Dodatkowo, przewidziane są również wyróżnienia w postaci nagrody dyrektora artystycznego, między innymi za najlepszy teatr, najlepszą aktorkę i najlepszego aktora.

Festiwal rozpocznie się w piątek przy ulicy Krakowskiej. Na widowni będzie mogło zasiąść aż 150 osób. Darmową wejściówkę oraz program wydarzenia można pobrać ze strony internetowej festiwalu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej