Siła tradycji! Śląska gołka, górska redykołka i oscypek wśród najlepszych serów świata

przez Monika Tarka-Kilen

Przysmaki z Polski zostały docenione w ogólnoświatowym rankingu najlepszych serów 2023 roku. Na portalu kulinarnym Taste Atlas ukazało się zestawienie najlepszych serów świata za 2023 rok, które powstało ono w oparciu o oceny zarejestrowanych internautów. Wzięto pod uwagę ponad 24 tys. ocen przydzielonych aż 1378 różnym serom z całego świata.  Polki sery zajęły drugie i czwarte miejsce wśród serów wędzonych.

Chodzi o gołkę ze Śląska i redykołkę z Podhala i Beskidów także słynnego oscypka. Polskie przysmaki odniosły sukces w kategorii serów wędzonych. Za drugi najlepszy ser wędzony na świecie uznana została polska gołka – pochodząca ze Śląska i produkowana tradycyjnie wyłącznie z krowiego mleka. Gołka sposobem przygotowania i wyglądem przypomina oscypka. Ma jasnożółty kolor, delikatny smak i miękką konsystencję. Jest robiona z krowiego mleka.

Na czwartym miejscu znalazła się polska redykołka produkowana na Podhalu i Śląsku Beskidzkim, zwyczajowo z resztek pozostałych przy produkcji oscypków. Sam oscypek też znalazł się w rankingu. Jeden z symboli Podhala,  produkowany tradycyjnie z z mleka owczego, wrankingu Taste Atlas zajął miejsce dziewiąte.

Źródło: TVN24, Taste Atlas.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej