Chciał być bokserem, został aktorem. Rok temu odszedł Leonard Pietraszak

przez Monika Tarka-Kilen

Chciał być bokserem, chemikiem a został aktorem. Leonard Pietraszak był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym. Niezapomniany Pułkownik Dowgird z serialu “Czarne chmury”, Gustaw Kramer z filmu “Vabank”, doktor Karol – przyjaciel Stefana Karwowskiego w serialu “Czterdziestolatek”. Wieloletni aktor warszawskiego Teatru Ateneum.  Zmarł 1 lutego 2023 roku. Miał 86 lat. Został pochowany w rodzinnej Bydgoszczy.

Chciał być bokserem a został aktorem

Aktor urodził się w Bydgoszczy i tam spędził dzieciństwo. Był synem Aleksandra (1902–1988), powstańca wielkopolskiego, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Sąsiadem Pietraszaków był słynny trener bokserski Edward Rinke. Ponieważ młody Leonard chciał pójść w ślady brata, który boksował w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął treningi pod okiem Rinkego. Przygoda z boksem nie trwała jednak długo. Pietraszak przegrał walkę w Solcu Kujawskim i ojciec zakazał mu boksować.

Był absolwentem miejscowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu liceum chciał zostać dziennikarzem, jednak nie dostał się do szkoły, która mogła mu to umożliwić. Wtedy zwrócił się ku chemii, studiował chemię na UMK w Toruniu. Żeby się utrzymać, podjął pracę w bydgoskim kiosku Ruchu. Był oficjalnie zatrudniony jako instruktor ds. prenumeraty prasy zakładowej w bydgoskim Ruchu. Praca nie dawała mu satysfakcji, żeby nie powiedzieć, że się nudził, dlatego zapisał się do kółka teatralnego. Tam odkrył swoje powołanie. Wyróżniał się talentem, dlatego pozostali członkowie kółka polecili, żeby zdawał do szkoły teatralnej. 19 czerwca 1959 zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.

Role Dowgirda i Kramera uczyniły z niego gwiazdę

Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu Czarne chmury oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – inż. Stefana Karwowskiego w 40-latku. Dla wielu będzie z kolei niezapomnianym Gustawem Kramerem w dwóch częściach filmu Vabank w reżyserii Juliusza Machulskiego.

W latach 1960-65 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, od 1965 występował w Warszawie. W latach 1965-71 w Teatrze Klasycznym, w latach 1971-77 w Teatrze Komedia a w latach 1977-2008 był aktorem Teatru Ateneum.

Burzliwe życie prywatne

Prywatnie miał dość burzliwe życie, o którym rozpisywały się kolorowe gazety. Z pierwszego małżeństwa miał syna, z drugą żoną był 50 lat. W młodości wziął ślub z malarką Hanną i doczekał się narodzin syna Mikołaja. Jednak kilka lat później dla nowej miłości porzucił rodzinę. Podczas pracy przy jednej z produkcji poznał Wandę Majerównę, a ich relacje zawodowe przerodziły się w coś znacznie poważniejszego. Po latach podsumował, że ani on, ani jego pierwsza żona nie byli gotowi do założenia rodziny. Najbardziej ucierpiał przez to syn pary, który tęsknił za ojcem, ten jednak nie odwiedzał go zbyt często. Z biegiem lat wytworzył w sobie niechęć, a nawet nienawiść do taty. Przez dekady nie odzywał się do aktora. Pietraszak wyjawił w autobiografii “ucho od śledzia”,że chciałby pojednać się z synem, a sprawa ta nie daje mu spokoju.

W listopadzie 2022 roku Leonard Pietraszak skończył 86 lat. Został pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Źródło: TVP3, Facebook, Plejada.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej