“Kos” – film, który zdobył Złotego Lwa już w kinach

przez Monika Tarka-Kilen

W tym miesiącu dostajemy do oglądania aż dwa filmy historyczne: od 12 stycznia w kinach można oglądać „Powstańca 1863” – film którego scenariusz był rozwijany podczas Warsztatów Scenariuszowych Akademii Filmowej Festiwalu NNW a od dziś dostępny jest „Kos” Pawła Maślony. To westernowo- tarantinowskie luźne spojrzenie na wydarzenia przed Insurekcją kościuszkowską. Film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Grand Prix – Złote Lwy.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz “Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).

Tropem Kościuszki, wraz z listem gończym, podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac, szlachecki bękart (Bartosz Bielenia), marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej