Podlaskie znów pachniało ziołami

przez Administrator

Na niedzielę 15 sierpnia przypadła w tym roku kolejna odsłona festynu „Podlaskie ziołami pachnące”. Znane mieszkańcom regionu wydarzenie zorganizowało ponownie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

W dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny muzeum przypomniało mieszkańcom regionu potoczną nazwę tego święta. Matki Boskiej Zielnej było okazją nie tylko do poświęcenia kwiatów czy ziół, lecz także do poznania wielu staropolskich zielarskich zwyczajów i przepisów. Podczas wydarzenia nie zabrakło okazji do zaopatrzenia się w rozmaite zioła, miód, a także do spróbowania miejscowych potraw.

Oprócz profilaktycznych czy też leczniczych właściwości ziół, wiele z nich jest nieodłącznym elementem lokalnej kuchni. Nadają się nie tylko do leczniczych naparów, ale funkcjonują również jako przyprawy. Aromatyczny tymianek, rozmaryn, mięta albo lubczyk są warunkami sine qua non odpowiednio przygotowanego mięsa, sosu bądź zupy. Warto więc stosować je, nawet gdy nic nam nie dolega – to właśnie w ich obecności w potrawach tkwi tajemnica kuchni podlaskiej, która królowała na stołach podczas festynu.

Rośliny, takie jak rumianek, piołun, pokrzywa, były niegdyś swego rodzaju apteczką – produktami obowiązkowymi w każdym domu. Każda gospodyni znała sposób na dolegliwości skóry, gojenie ran, łagodzenie problemów żołądkowych… To wszystko za pomocą zebranych nieopodal ziół. Wiedza o takich metodach nie zaginęła – zioła, zwłaszcza na Podlasiu, do dziś są z powodzeniem stosowane i stanowią niezwykle wartościowy element domowych gospodarstw. W jaki sposób, kiedy i z jakim skutkiem herbaty, okłady i napary oddziałują na organizm – m.in. tego wszystkiego można było dowiedzieć się ubiegłej niedzieli.

Na szczególną uwagę zasługują warsztaty Małgorzaty Charyton. „Zioła Ojca Gabriela” to lekcje ucierania pieprzu ziołowego, a także wytwarzania domowym sposobem naturalnych kosmetyków. W trakcie warsztatów można było zakupić zioła, miód, artystyczne rękodzieło i inne lokalne produkty oraz obejrzeć żywą pasiekę. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie muzyki ludowej zespołów z całego województwa. Godne uwagi są również dwie wystawy. Pierwsza z nich (autorstwa Władysława Pietruka) składała się z grafik prezentujących najważniejsze zabytki województwa podlaskiego. Druga, plenerowa, również traktująca o Podlasiu, złożona była z wielkoformatowych fotografii Jerzego Rajeckiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej