Opowieść o “Tatrzańskim Yeti” w Muzeum w Zakopanem

przez Monika Tarka-Kilen

W sobotę, 9 grudnia, miłośnicy literatury i przyrody mieli okazję uczestniczyć w nietypowym wydarzeniu w Muzeum Tatrzańskim. Wystawa czasowa „Tatrzańskie Yeti” w gmachu głównym, stała się miejscem spotkania z poezją Wisławy Szymborskiej, która o Yeti także pisała.

W ramach spotkania odbyło się czytanie poezji Wisławy Szymborskiej z tomiku “Wołanie do Yeti”. Wybrane wiersze zaprezentowali gościnnie przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza: Piotr Kyc, Halina Ripper, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz pracownice Muzeum Tatrzańskiego: dr Emilia Pomiankiewicz-Wagner i dr Kinga Nędza-Sikoniowska.

Natomiast w trakcie oprowadzania kuratorskiego, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajemnice wystawy oraz dowiedzieć się więcej na temat tatrzańskiej przyrody. Dr Marcin Warchałowski, kurator wystawy, podzielił się swoją pasją i wiedzą na temat tajemniczych istot występujących w Karpatach.

stnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach. Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.

– mówi dr Marcin Warchałowski. Wystawę „Tatrzańskie Yeti” można oglądać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Źródło:Muzeum Tatrzańskie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej