Historia Maćka, który w momencie ataku Rosji na Ukrainę został kierowcą w konwoju humanitarnym, film o kobiecie, która zostawiła męża, dom, swój kraj i wraz z dziećmi uciekła do Polski oraz zdjęcia przedstawiające codzienną pracę wolontariuszy – to zwycięskie prace konkursu „First to help”.
20 grudnia 2023 roku w Centralnym Domu Technologii CDT przy ul. Kruczej 50 w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, podczas której zostały wręczone nagrody w konkursie, którego celem było utrwalenie i uwidocznienie świadectw zaangażowania oraz pracy osób, które ruszyły na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Spotkanie rozpoczął Pan Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – CRSO, który przypomniał o tym, jak wyglądała pomoc uchodźcom przybywającym do Polski, a także dlaczego powstał konkurs „First to help”:
Jak to dzieło, które się wtedy dokonywało zatrzymać w kadrze? Jak upamiętnić te doświadczenia, które wtedy wielu również z Państwa, osób obecnych dzisiaj na tej sali, ale także setek tysięcy wolontariuszy doświadczało wtedy w te dni?. Stąd narodził się pomysł konkursu First to help – pierwsi do pomocy. Pomysł nawiązujący do znanych wydarzeń Polski, właśnie po to, żeby w tych trzech kategoriach spróbować zebrać te doświadczenia i umieścić je w jednym miejscu.
Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: tekst, wideo i fotografia.
Grand Prix w kategorii „Tekst” otrzymała Edyta Ignatiuk za pracę „Nie wszyscy uciekli”.
Nagrodę główną Grand Prix w kategorii „Wideo” zdobył Vitalii Sheremietiev za film „Dziękuję Ci, Polsko”.
Z kolei nagroda Grand Prix w kategorii „Fotografia” trafiła w ręce Darka Delmanowicza.
W takcie Gali przyznane zostały także wyróżnienia, a wraz z nimi pamiątkowe dyplomy.
Źródło: NIW-CRSO, Facebook.