18. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

przez Administrator

Problematyka niepełnosprawności staje się coraz częściej poruszaną kwestią podczas rozmów, wykładów konferencji i eventów. Z tego powodu, na mapie wydarzeń kulturalnych Polski powstaje wiele inicjatyw poświęconych tej tematyce. Jedną z nich jest Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, który od 18 lat odbywa się w Koszalinie.

Celem Festiwalu jest promowanie idei integracji. W przypadku tego wydarzenia, integracja odbywa się głównie poprzez sztukę filmową, poruszającą temat niepełnosprawności w różnych jej aspektach. Główną myślą, którą starają się przekazać organizatorzy imprezy jest: „życie można zacząć wiele razy”. Jest ona wielokrotnie przytaczana przez gości festiwalu, którymi są osoby z niepełnosprawnością, artyści, designerzy, dziennikarze, sportowcy a nawet podróżnicy. Pomimo lokalnego zasięgu festiwalu, ma on ogromny wydźwięk społeczny. Podejmowane zagadnienia są niezwykle istotne dla środowiska osób niepełnosprawnych, a proces integracji, któremu poświęcony jest event, pełni kluczową rolą w prawidłowym funkcjonowaniu społeczeństwa. Jak podkreślają organizatorzy:

Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii.

W ciągu poprzednich 17 edycji wydarzenia pokazano niemal siedemset filmów, z których każdy niósł istotny, mądry i odważny przekaz społeczny. Festiwalowi towarzyszy również specjalny konkurs filmowy o Statuetkę Motyla. Na przestrzeni lat wyróżnienie to otrzymały między innymi takie produkcje jak: W stronę morza w reżyserii Alejandro Amenabara, Motyl i skafander w reżyserii Juliana Schnabela, Nietykalni w reżyserii Oliviera Nakache i Eric Toledano, Dziewczyna z szafy w reżyserii Bodo Kox oraz polski film Chce się żyć w reżyserii Macieja Pieprzycy. Co więcej, na festiwal wielokrotnie zapraszane były osoby ze świata kinematografii, reżyserzy, scenarzyści jak i krytycy filmowi związani z produkcjami wyświetlanymi podczas imprezy.

Tegoroczna edycja trwa od 7 do 11 września. Na uczestników czekają między innymi takie projekcje jak Spojrzenie (The Gaze) – koreański film z 2020 roku, Oko Boga – polska produkcja z 2019 roku lub Oto My – izraelsko-włoski dramat nominowany do dziewięciu nagród Ophir, w tym dla najlepszego filmu fabularnego. Przygotowane zostały również różne propozycje konkursowe. Tegoroczna edycja to ponad czterdzieści produkcji filmowych z całego świata. Pełny program wydarzenia wraz z godzinami i miejscami projekcji dostępny jest na stronie festiwalu. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej