Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

przez Monika Tarka-Kilen

Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – prezes Fundacji im. Brata Alberta, uczestnik opozycji antykomunistycznej w czasach PRL – zastraszany, prześladowany i bity przez SB, duchowny osób niepełnosprawnych. Duchowny od dłuższego czasu walczył z rakiem. Na początku świąt Bożego Narodzenia trafił do szpitala. Miał 67 lat. 

O śmierci duchownego poinformowało Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”

Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia “Wspólnota i Pamięć” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Przez całe lata 80. ksiądz był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Pierwszy raz, w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza. Po raz drugi został napadnięty 4 grudnia w klasztorze Córek Bożej Miłości na Woli Justowskiej przez funkcjonariuszy SB przebranych za sanitariuszy pogotowia ratunkowego.Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego “Zastraszyć księdza” z 2006 roku.

W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Jednocześnie zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 współzakładał Fundację im. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prowadzącą 36 placówek na terenie Polski.

W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodnie. Przez lata zabiegał o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni.

1 lipca 2009 zorganizował protest w Lublinie przeciwko nadaniu tytułu doktora honoris causa przez KUL Wiktorowi Juszczence, który wielokrotnie gloryfikował Banderę.

Założył Fundację Kresową „Memoria et Veritas, był przewodniczącym komitetu honorowego budowy pomnika „Rzeź Wołyńska”. Wspierał akcję Stowarzyszenia “Wspólnota i Pamięć” pod hasłem “Wołyń na Powązki”.

Źródło: X, Wikimedia commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej