W wycieczkach edukacyjnych “Poznaj Polskę” wzięło udział już niemal milion uczniów

przez Monika Tarka-Kilen

Prawie milion uczniów wyjechało na wycieczki edukacyjne w ramach programu „Poznaj Polskę” – informuje MEiN. W czasie czterech lat trwani programu zorganizowano 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznawać miejsca ważne dla naszej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Doświadczali bezpośrednio przeszłości i odkrywali ją w ciekawy sposób. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło ponad 180 mln zł.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego i urozmaicenie zajęć lekcyjnych. Dzięki wyjazdom nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii czy też eksperymentowaniu w centrach nauki umożliwia uczniom zdobywanie nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Ważnym aspektem inicjatywy jest także kształtowanie postaw patriotycznych i budowanie tożsamości narodowej oraz poczucia dumy z bycia Polakiem. Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:

 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
 • Kraków – historyczny zespół miasta,
 • Zamek Królewski w Warszawie,
 • Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu,
 • Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Stare Miasto w Toruniu,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Zamek Królewski na Wawelu,
 • Kopalnia Soli w Wieliczce.

Relacje z wycieczek można śledzić na stronie projektu. Z programu skorzystali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Trzebielu wybrali się na wycieczkę do Wałbrzycha, gdzie w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w ramach specjalnych zajęć poznali specyfikę pracy górnika. Zanim dzieci wyruszyły na swoją pierwszą szychtę, poznały etapy przygotowań do pracy (przebranie się, kompletowanie ekwipunku, zjazd pod ziemię). Zwiedziły także zwiedzili ekspozycję muzealną w dawnym budynku łaźni i lampowni. Wielkie wrażenie zrobiło na nich nadszybie oraz maszynownia szybu „Julia”.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Nauki i Techniki ExploraPark, w którym dzieci uczestniczyły w zajęciach kreatywnych z wykorzystaniem interaktywnych eksponatów.  Uczniowie mogli badać, dociekać, poszukiwać, odkrywać i eksperymentować.

Natomiast uczniowie z klas IV-V wyjechali na wycieczkę do Wrocławia, w ramach której zwiedzali m.in. Ostrów Tumski – jedną z kolebek polskiej państwowości. Po części historycznej przyszedł czas na część naukową i wizytę w Hydropolis, gdzie uczniowie poznali teorię dotyczącą pochodzenia wody na ziemi, dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa ona w kulturze, religii i naszej codzienności. Przeżyli także podwodną przygodę, siedząc w batyskafie, który zachowywał się tak, jak gdyby zszedł na dno Rowu Mariańskiego.

Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łące odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce i zespół architektoniczno-krajobrazowy w Nowym Wiśniczu. W Wieliczce poznali historię kopalni oraz specyfikę pracy górnika. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiły wykute w soli komory, podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Młodzi ludzie wysłuchalu także kompozycji Fryderyka Chopina towarzyszącej świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był zespół architektoniczno-krajobrazowy w Nowym Wiśniczu. Tutaj historię uczniowie poznawali dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym. Prezentacja Bastion VR i urządzenie zwane Occulus pozwoliły na podróż w czasie po XVII-wiecznym wiśnickim zamku. Uczniowie podczas symulowanego lotu w towarzystwie nietoperzy zobaczyli wnętrza zamku, oryginalne wyposażenie i życie mieszkańców. Uczestnicy wycieczki brali również udział w warsztatach alchemicznych.

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach dzięki programowi „Poznaj Polskę” mogli rzeczywiście poznać całą Polskę. Od Gdańska, Gdyni, Malborka przez Kołobrzeg, Toruń na Krakowie, Wrocławiu, Książu i Srebrnej Górze skończywszy. Z kolei dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 im. Jana Długosza w Popowie wybrały się na dwudniową wycieczkę do Zawoi zorganizowaną dla klas IV-VIII, a także jednodniową wycieczkę do Wrocławia dla klas I-III.

W ramach czterech edycji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” w latach 2021-2023  zorganizowano 22 029 wycieczek szkolnych, a Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na dofinansowanie tych wyjazdów ponad 180 mln zł (181 602 237,71 zł). Łącznie na wycieczki szkolne wyjechało blisko 920 tys. uczniów (918 060). Na trasie wycieczek znalazło się blisko 1300 punktów edukacyjnych pogrupowanych w pięć obszarów tematycznych:

 • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
 • Śladami Wielkich Polaków,
 • Kultura i dziedzictwo narodowe,
 • Największe osiągnięcia polskiej nauki,
 • Odkrywamy Skarby Wsi.

Wyjazdy były organizowane dla trzech grup wiekowych: klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowej.

Źródło: programy.edukacja.gov.pl, materiały prasowe.

Źródło: programy.edukacja.gov.pl, materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej