Małe Centra Nauki SOWa w kolejnych 16 mniejszych miejscowościach

przez Monika Tarka-Kilen

Sieradz, Lubin, Uniejów czy Ryglice to tylko niektóre z miejscowości, w których powstaną kolejne Małe Centra Nauki SOWa. Uroczyste wręczenie promes dla 16 partnerów odbyło się w Drohiczynie.

Małe Centra Nauki SOWa – Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

11 grudnia 2023 roku dowiedzieliśmy się, że SOWa dotrze do 16 kolejnych mniejszych i średniej wielkości miast. Partnerzy do programu dobierani są w trybie naboru – każdy może się zgłosić, trzeba spełnić tylko kilka kryteriów m.in. dysponowania odpowiednią przestrzenią, ponieważ wystawa musi stanąć w miejscu o odpowiednich parametrach; kryterium dostępności dla wszystkich, wliczając w to osoby z niepełnosprawnościami. Warunkiem jest też to, żeby organizator zapewniał finansowanie utrzymania SOWy, a także żeby zapewniał, że SOWa będzie otwarta przez większość dni tygodnia, przez większość godzin, tak żeby cała społeczność lokalna mogła z niej skorzystać.

Inicjatywa SOWA została uruchomiona w 2021 r. Do tej pory otwarto już 29 takich ośrodków, a trzy następne zostaną uruchomione do końca tego roku. Tylko w tym roku placówki odwiedziło ponad 150 tys. osób.

To jest naprawdę bardzo dużo osób, biorąc pod uwagę, że one znajdują się w niewielkich miastach. Drohiczyn to jest miasto, które ma 2,1 tys. mieszkańców, a od początku maja do dzisiaj SOWA została odwiedzona przez ponad 7 tys. osób. To pokazuje, jak bardzo potrzebna jest ta inicjatywa

– mówił Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Odwiedzając Małe Centrum Nauki w Drohiczynie można zobaczyć również jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa w Centrum Turystyki Kajakowej czy też zwiedzić wystawę w Muzeum Zabytkowych Motocykli. Na miłośników przyrody – poza pięknymi widokami na rzekę Bug – czeka multimedialny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” i Centrum Produktu Regionalnego.

 

Źródło: gov.pl, materiały prasowe

Źródło: gov.pl, materiały prasowe, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej