Szopka stworzona przez ludowych rzeźbiarzy w Muzeum Wsi Radomskiej

przez Monika Tarka-Kilen

W Muzeum Wsi Radomskiej do 28 stycznia można oglądać wyjątkową, drewnianą „Radomską Szopkę” w ludowym stylu. Szopkę, postaci świętej rodziny, stworzyli rzeźbiarze ludowi pochodzący z radomszczyzny.

Twórcami dzieła są rzeźbiarze ludowi: Jacek Pożyczka, Adam Sobień i Józef Kondeja. W Szopce, która jest prezentowana w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa, można zobaczyć drewniane figury – świętej rodziny, trzech królów, aniołów, pasterzy i wyrzeźbione w drewnie zwierzęta. Jak informuje Muzeum Wsi Radomskiej, o przygotowanie szopki poproszono trzech twórców ludowych, by każdy mógł zaprezentować w muzeum swój styl a siłą szopki są prostota formy i ludowość.

Po raz pierwszy w naszym muzeum w kościele pw. św. Doroty z Wolanowa pojawiła się „Radomska Szopka Bożonarodzeniowa”. Jestem przekonana, że jest jedyna i niepowtarzalna, nigdzie takiej Państwo nie spotkacie, tylko w Muzeum Wsi Radomskiej

– mówiła Ilona Jaroszek dyrektor skansenu podczas prezentacji szopki 15 grudnia. Figury szopki mają około metra wysokości, są wyrzeźbione są w drewnie lipowym i pomalowane. Szopkę można oglądać do 28 stycznia 2024 roku.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej