Widowisko Mazowsza “Betlejem Polskie” znowu w Otrębusach!

przez Monika Tarka-Kilen

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, w szczególnym okresie świątecznym przywraca na swoją scenę w Otrębusach  przedstawienie “Betlejem Polskie”.  Na ten moment czekają cały rok członkowie zespołu i widzowie. 9 grudnia w sali widowiskowej Mazowsza pod Warszawą, obok pałacyku Karolin, wystawiono pierwsze w tym roku przedstawienie świąteczne. Dodatkową atrakcją w ten weekend jest jarmark świąteczny zorganizowany w holu sali koncertowej Mazowsza. 

„Mazowsze” przygotowało niezwykłe widowisko oparte na dramacie Lucjana Rydla – Betlejem Polskie 5 lat temu. Od tamtej pory powraca do niego w okresie świątecznym. To przedstawienie, w którym bierze udział aż 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry a także spora grupa dzieci biorących aktywny udział w spektaklu.

To widowisko dla Mazowsza nietypowe, ma bowiem swoją scenografię, elementy mówione i dramaturgiczne. Taniec przeplata się z liryką, pastorałki i kolędy z recytacjami. Do przedstawienia na żywo gra mazowszańska orkiestra symfoniczna.

Rydlowskie Betlejem dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość.

Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.

Twórcy spektaklu zachowali równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi. Prowadzą swą inscenizację nieco poza scenariusz, nawiązując do znaczących momentów w historii Polski : odzyskania Niepodległości, odsieczy wiedeńskiej, legionów Dąbrowskiego, strajku dzieci we Wrześni, zsyłek na Sybir czy Powstania Warszawskiego.

Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii, powstał nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko z humorem, ognistym tańcem, chórami aniołów, Świętą Rodziną. Pełne najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Kolejne przedstawienia “Betlejem polskiego” w sali koncertowej Zespołu Mazowsze w Otrębusach pod Warszawą 10, 16 i 17 grudnia. Dodatkową atrakcją w ten weekend jest jarmark świąteczny zorganizowany w holu sali koncertowej Mazowsza w Otrębusach. W niedzielę jarmark potrwa do godziny 18:00.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej