Adam Driver i Willem Dafoe na Festiwalu Energa Camerimage

przez Monika Tarka-Kilen

Zaczął się Festiwal Energa CAMERIMAGE. W sobotę 11 listopada Aktor Adam Driver podczas inauguracji wydarzenia odebrał Złotą Żabę – Nagrodę Specjalną dla Aktora. Na gali otwarcia pojawili się także m.in. Willem Dafoe, bracia Quay, producent Jon Kilik czy operator Peter Biziu.

Festiwal otworzył film „Biedne istoty” zapowiedziany przez gościa, który był niespodzianką dla widzów czyli Willema Dafoe. Aktor przyjechał do Torunia bo właśnie skończył się strajk amerykańskich aktorów, dlatego twórcy ponownie mogą brać udział w promocji filmu. Toruń jest pierwszym miastem, w którym Dafoe pojawił się po długiej przerwie.

“Biedne istoty” w reżyserii Yorgosa Lanthimosa to opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

Adam Driver dostał Złotą Żabę za bycie ” wszechstronnym aktorem, który wnosi do każdej roli intensywność i emocjonalne zrozumienie. Współpracuje wytrwale z innymi filmowcami nad jak najpełniejszym wykorzystaniem języka wizualnego kina. Nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego laureata Nagrody Specjalnej EnergaCAMERIMAGE dla Aktora” – czytamy w komunikacie organizatorów Festiwalu. Aktor pokaże w Toruniu swój film “Ferrari”.

Do Torunia przyjedzie także Sean Penn, który pokaże swój dokument “Superpower”, który opowiada o najnowszej historii Ukrainy na podstawie losów Wołodymyra Zełenskiego.

Specjalny medal do władz Torunia otrzymał wczoraj reżyser i scenarzysta Volker Schloendorff, laureat Oscara z 1980 r. za “Blaszany bębenek”. Statuetka Energa Camerimage dla Producenta ze Szczególną Wrażliwością Wizualną powędrowała do Jona Kilika. Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono Peterowi Biziou.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage w Toruniu potrwa do 18 listopada. W programie znalazły się m.in. pokazy “Ferrari” Michaela Manna, “Maestro” Bradleya Coopera, “Napoleona” Ridleya Scotta, “Strefy interesów” Jonathana Glazera i “The New Boy” Warwicka Thorntona.

Źródło: Facebook/EnergaCAMERIMAGE

Źródło:Facebook, Energa Camerimage, mat. pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej