X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych

przez Monika Tarka-Kilen

Dzisiaj w Krakowie odbyły się X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Jak co roku uroczyście uczczono żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Uroczystości 5 listopada rozpoczęły się, pomimo deszczowej pogody, od przemarszu uczestników uroczystości z portretami zamordowanych żołnierzy wokół krakowskiego Rynku Głównego. Potem uczestnicy weszli do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyły się wypominki za dusze poległych, pomordowanych i zmarłych. Po kolei odczytywano nazwiska żołnierzy wyklętych.

Po wypominkach i mszy świętej w bazylice Mariackiej (przewodniczył ks. dr inf. Dariusza Rasia, homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz, a oprawę muzyczna zapewnił chór „Hasło”) uroczystości przeniosły się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W auli Jana Pawła II zaprezentowano albumu „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” Romualda Rzeszutka. Odbył się także pokaz filmów dokumentalnych „Pan major Łupaszka” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Jastrząb żołnierz Łupaszki” Dariusza Walusiaka. Całość zakończył panel dyskusyjny „Co dalej z Żołnierzami Wyklętymi. Ideały i duch?” z udziałem m.in. profesora Jana Żaryna.

Organizatorami X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Oddział IPN w Krakowie, Fundacja „Szwadrony Kultury” – Beata Walusiak, DAW Production – Dariusz Walusiak.

Źródło: IPN Kraków, Facebook, solidarnosc.krakow.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej