Filmy z Festiwalu Filmowego NNW można bezpłatnie obejrzeć w Łochowie

przez Monika Tarka-Kilen

Festiwal Filmowy NNW ponownie zawitał ze swoją Retrospektywą do gościnnego Łochowa. W roku beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej tematem przewodnim łochowskiej retrospektywy są Polacy, którzy pomagali Żydom.

W piątek 27 października zapraszamy do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie na ul. 1 maja 24  o 16:00 na otwarcie wystawy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata w Gminie Łochów a także na blok filmowy, w którym pokażemy m.in. film “Życie za życie ” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła im śmierć z ręki Niemców. Podczas Gali Retrospektywy o godz. 18:00 uhonorowane zostaną lokalne rodziny, które niosły w czasie wojny pomoc Żydom.

Retrospektywy to jednak przede wszystkim pokazy filmów nagrodzonych i pokazywanych podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W Łochowie można będzie zobaczyć film dokumentalny “Stanisław Helski. Dlatego” (reż. Michał Torz) –
nagrodzony Złotym Opornikiem – nagrodą główną w Konkursie Dokument Polski na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  NNW; „Ulmowie, Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walusiak; „Grupa Pileckiego”, reż. Grzegorz Juchiewicz; Matusia”, reż. Maciej Fijałkowski i film fabularny Panna Opętana”, reż. Maciej Pawlicki.

Tradycyjnie odbywają się także Interaktywne Warsztaty Filmowe dla młodzieży, podczas których młodzież szkolna z Łochowa dowie się na czym polega praca z kamerą,  zarówno od strony operatora, jak i reżysera czy dziennikarza. Jak przeprowadzać wywiady, jak ustawiać najlepszy kadr, co jest najważniejsze w kręceniu filmów np. dokumentalnych.

PLAN Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW   Łochów 26-27.10

Czwartek 26.10.2023
9.30 – 16.00 WARSZTATY FILMOWE DLA MŁODZIEŻY/ BLOK FILMOWY
Film dokumentalny „Ulmowie, Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walusiak, 75’
Film dokumentalny “Stanisław Helski. Dlatego”, reż. Michał Torz, 56′
Laureat Złotego Opornika – nagrody głównej w Konkursie Dokument Polski na 15.  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  NNW

17.00 – 19.00 BLOK FILMOWY
Film dokumentalny – fabularyzowany „Matusia”, reż. Maciej Fijałkowski, 52’
Film fabularny “Panna Opętana”, reż. Maciej Pawlicki, 55′

Piątek 27.10.2023
16:00 Otwarcie Wystawy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata w Gminie Łochów
(program towarzyszący – stoiska historyczne)

16:15 Blok filmowo-dyskusyjny
Film dokumentalny „Grupa Pileckiego”, reż. Grzegorz Juchiewicz
Film dokumentalny „Życie za życie”, reż. Arkadiusz Gołębiewski,
Po filmie spotkanie z twórcami

18.00 UROCZYSTA GALA
Uhonorowanie bohaterów statuetkami Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności
koncert

18:30 Koncert Pieśni Patriotycznych – Raduje się serce

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr.3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie.
Projekt dofinansowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pochodzących z  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego oraz Senator RP Marii Koc.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej