Portrety osób represjonowanych na poruszającej wystawie “Ślad pamięciowy”

przez Monika Tarka-Kilen
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza w środę 18 października 2023 r. o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy projektu „Ślad pamięciowy” autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej z Łódzkiej Szkoły Filmowej.
„Ślad pamięciowy” to głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych, który składa się z trzech części: zesłańcy na Sybir, dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związku Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi.
Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.
Projekt www.sladpamieciowy.pl został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Izabela Łapińska to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. W dorobku posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. francuskich, belgijskich, czeskich, greckich. Prace artystki publikowane były m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w magazynie „Pozytyw”, „Camera Obscura”, „Format” i „Akademia”.
Źródło: Muzeum Żołnierzy wyklętych i Więźniów Politycznych

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej