Podlaski Marsz Cieni w Zambrowie

przez Monika Tarka-Kilen

17 września 2023 roku, w 84. rocznicę agresji ZSRR na II Rzeczpospolitą odbył się IX Podlaski Marsz Cieni w Zambrowie.

Celem marszu jest upamiętnienie polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, pomordowanych przez sowietów w 1940 r na wschodzie a w szczególności Zbrodni Katyńskiej. Zambrów był niegdyś miastem garnizonowym. Dziś po wojsku zostały tylko budynki koszarowe. To właśnie wzdłuż Alei Wojska Polskiego, przy której stoją, przeszli w niedzielę w IX Podlaskim Marszu Cieni rekonstruktorzy.

Pochód utworzyli tradycyjnie członkowie grup rekonstrukcyjnych, w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Na czele kolumny jechała replika samochodu więziennego z 1940 roku “Czarnyj woron”. Turyści i mieszkańcy Zambrowa mogli obejrzeć pojazd, którym NKWD wywoziła podejrzanych.

W trakcie marszu odczytane zostało blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie, pochodzących bądź związanych z województwem podlaskim.

Po Marszu została odmówiona modlitwa. Głos zabrała też przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, która podkreśliła, że nie są znane wciąż nazwiska pomordowanych z tzw. listy białoruskiej i ukraińskiej. Znaleźli się na niej „członkowie różnorakich kontrrewolucyjnych organizacji, obszarników, fabrykantów, oficerów, urzędników i uciekinierów” – można przeczytać w Uchwale Politbiura.

Organizatorem głównym Marszu było Stowarzyszenie „Grupa Wchód” przy współorganizacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Źródło: Stowarzyszenie Grupa Wschód,  zambrowiacy.pl,

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej