Requiem w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie

przez Monika Tarka-Kilen

„Requiem w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie” w wykonaniu węgierskiego Chóru Męskiego Św. Efrema Mozą będzie usłyszeć 21 września o godz. 20:00 w Archikatedrze Warszawskiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Program koncertu rozpoczyna się ukraińskim śpiewem maryjnym, po którym następują trzy opracowania Modlitwy Pańskiej: motet mistrza Romualda Twardowskiego, utwór kompozytora-księdza Jánosa Boksaya z regionu Zakarpacia oraz gruzińska pieśń na trzy głosy. Po tym zabrzmi macedońska pieśń, a następnie muzyka islandzkiej kompozytorki Hildur Guðnadóttir, skomponowana dla miniserialu pt. „Czarnobyl”.

Utworem przewodnim będzie „Requiem Ukraińskie”, które zostało napisane przez członka chóru Viktora Pappa pochodzącego z Zakarpacia. Po raz pierwszy zostało usłyszane 23 lutego 2023 r., w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Obecne wykonanie utworu to premiera jego poza granicami Węgier.

Requiem jest hołdem dla cywilnych ofiar, które zginęły podczas codziennych czynności, straciły życie we własnych domach w wyniku ataków rakietowych, były torturowane i znalezione ze związanymi rękami w masowych grobach. To hołd dla krewnych zmarłych, którzy nadal żyją w głębokim żalu, wielu z nich ma wątpliwości, ponieważ ich bliscy zniknęli, a prochy nie zostały odnalezione. Hołd również dla tych obywateli Ukrainy, którzy niezłomnie przystosowali się do trudności wojny, wytrwali z niezwykłą siłą fizyczną i psychiczną, aby utrzymać funkcjonowanie państwa przy życiu A także oddanie hołdu dla ukraińskiej kultury, gdyż podczas wojny kultura narodu jest jednym z pierwszych celów, które najeźdźcy próbują zniszczyć.

– informuje organizator Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie.

Chór Męski Św. Efrema powstał w 2002 roku z inicjatywy dyrygenta Tamása Bubnó, specjalizuje się w prezentacji muzyki cerkiewnej, aczkolwiek w repertuarze posiada pieśni wywodzące się z obrządku protestanckiego, gregoriańskiego a także utwory Ferenca Liszta, Béli Bartóka czy Györgya Ligetiego. Chór kładzie też duży akcent na prezentowanie nowych kompozycji europejskiej muzyki współczesnej. Ośmioosobowy zespół regularnie występuje na Węgrzech i na całym świecie, wydał do tej pory szesnaście albumów.

Źródło: Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej