Polskie Kino Młodego Widza w Elblągu, Lęborku, Wejherowie, Warszawie, Kielcach i Jeleniej Górze

przez Monika Tarka-Kilen

19. edycja programu Polskie Kino Młodego Widza organizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, potrwa od 18 września do 30 listopada. Program składa się z fabularnych oraz animowanych adaptacji polskiej i zagranicznej literatury.

Inauguracja odbędzie się podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w ramach sekcji Gdynia Dzieciom. Kolejne pokazy odbędą się w Elblągu, Lęborku, Wejherowie, Warszawie, Kielcach i Jeleniej Górze.

Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie gdyńską odsłoną Polskiego Kina Młodego Widza. Nie mam wątpliwości, że tegoroczna Gdynia Dzieciom spotka się z niesłabnącym zainteresowaniem młodej widowni. Cieszę się, że razem będziemy mogli odkrywać fascynującą historię adaptacji książek dziecięcych. Światy filmu i literatury dla najmłodszych zawsze się przyciągały i przenikały, bo mają w gruncie rzeczy jedno i to samo tworzywo – dziecięce zdziwienie i wyobraźnię

– mówi Waldemar Szarek, reżyser i przewodniczący Zarządu Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP.

Kluczem doboru tegorocznego repertuaru są adaptacje literatury dla dzieci i młodzieży. Wśród nich premiery i długo oczekiwane adaptacje dla młodzieży: „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz na motywach słynnej powieści Janusza Korczaka oraz „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć – na motywach opowiadania Romana Pisarskiego. Fabularnym tytułom towarzyszyć będą pełnometrażowe animacje: czesko-słowacko-polsko-francuska koprodukcja „Nawet myszy idą do nieba”, jeden z największych sukcesów europejskiego kina dziecięcego, nominowana do nagrody EFA, Cezara i nagrodzona Czeskim Lwem, fińsko-polskie „Pamiętniki Tatusia Muminka” i popularny film Anny Błaszczyk z 2022 roku „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”.

Na uczestników i uczestniczki, poza najlepszymi polskimi filmami dla młodej widowni, będą czekały m.in. wyjątkowe koszulki, zdrowe batony jako idealne przekąski między kolejnymi seansami oraz kolorowanko – łamigłówki

– zachęca SPF. Wymyślona przez Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich akcja ma na celu promować polskie kino dla najmłodszej i młodzieżowej widowni.

Tradycyjnie w programie Polskiego Kina Młodego Widza pokazom pełnych metraży towarzyszą zestawy krótkich filmów dla najmłodszej widowni, w których znalazło się aż 37 tytułów. „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry” produkcji EGoFILM to jeden z największych sukcesów kinowych 2023 roku. Zaprezentowane zostaną również kolejne nowe przygody rezolutnej kotki w ramach „Kici Kocia na pikniku”. Następna nowość w programie to „Asiunia” Tamása Duckiego. Każdy pamięta ze szkoły opowiadania Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. To właśnie słynna pisarka jest bohaterką przejmującego filmu o losach dziecka w czasie wojny. „Praktyczny pan” Michała Poniedzielskiego i Dominika Litwiniaka to z kolei przewrotna animowana bajka o uporządkowanym i wydajnym pracowniku i obywatelu, któremu w pewnym momencie życie wymyka się spod kontroli za sprawą kota.

Autorką plakatu 19. edycji programu Polskie Kino Młodego Widza jest Marianna Oklejak.

Program Polskie Kino Młodego Widza został stworzony w 2004 roku przez Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z myślą o młodej widowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był Andrzej Jasiewicz, wieloletni przewodniczący Koła. Program przybliża dorobek polskiej kinematografii oraz rozwija potrzebę aktywnego i świadomego uczestniczenia w życiu kulturalnym, promuje polskie kino dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Źródło:mat.pras./SFP

Źródło: mat.pras./SFP.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej