Powstanie kolejny film o Pileckim. Amerykańsko-polski “Enemy of my enemy”

przez Monika Tarka-Kilen

Będzie kolejny po polskim “Raport Pileckiego” film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Amerykańsko-polską produkcję „Enemy of My Enemy” szykuje producentka obrazu “1917” w reż. Sama Mendesa i bondowskiego “Skyfall”.

Film zrealizują Amerykańskie studio Powder Hound Pictures i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia mają powstać w Polsce i Włoszech. Film będzie oparty na książce “Ochotnik”, której autorem jest Marco Patricelli. Scenariusz napisał Matt King. Producentka Jayne-Ann Tenggren pracuje podobno nad filmem we współpracy z rodziną Pileckiego.

Jak podaje serwis Deadline: “Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej i skupia się na jednym z najbardziej niedocenionych bohaterów na świecie. Rotmistrz Witold Pilecki zgłosił się na ochotnika do Auschwitz, gdzie utworzył grupę oporu i przekazał aliantom informacje ujawniające warunki panujące w obozie. Po ucieczce, gdy Stalin zastąpił Hitlera, kontynuował walkę o wolną i niepodległą Polskę”.

Byłem zachwycony, czytając scenariusz i pracując z filmowcami. Jestem wdzięczny, że ten film powstaje i że światowa publiczność pozna historię mojego pradziadka

– powiedział prawnuk Pileckiego, Krzysztof Kosior

„Enemy of My Enemy”, według zapowiedzi, ma być największym widowiskiem w historii polskiej kinematografii.

Tymczasem 1 września premierę będzie miał inny film na ten sam temat, “Raport Pileckiego”. Za kamerą stanęli Krzysztof Łukaszewicz i Leszek Wosiewicz, a w obsadzie znaleźli się m.in. Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus i Karol Wróblewski.

Źródło: deadline, naekranie.pl, wprost.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej