Podróż w czasie podczas wystawy “Dębica – portret miasta i jego mieszkańców”

przez Monika Tarka-Kilen

„Dębica – Portret miasta i jego mieszkańców”, „Ziemia dębicka w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz „Dębica i ziemia dębicka oczami artystów” – to nowe wystawy z okazji jubileuszu 20-lecia Muzeum Regionalnego w Dębicy.

“Dębica – portret miasta i jego mieszkańców” – to tytuł nowej, stałej wystawy w miejscowym muzeum. Obejmuje okres od 1358 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Na ekspozycji można zobaczyć kilkaset eksponatów – między innymi dawne warsztaty rzemieślnicze, pamiątki związane z walką o niepodległość Polski oraz zdjęcia z budowy fabryk Centralnego Okręgu Przemysłowego. Na wystawie można też zobaczyć wyposażenie dawnego warsztatu szewskiego i krawieckiego oraz sklepu.

Ekspozycja pokazuje zarówno tragiczne, jak i radosne chwile w historii miasta. Na przykład zniszczenia spowodowane podczas I wojny światowej oraz pierwszy wiec po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku. Są też pamiątki po dawnej żydowskiej społeczności miasta.

Przełomowym momentem w historii Dębicy był rok 1938 – kiedy w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego zaczęto tu budowę aż 4 zakładów. Między innymi fabryki opon, co spowodowało zarówno gospodarczy, jak i społeczny rozwój miasta. Pokazują to archiwalne zdjęcia z tamtych czasów.

W Muzeum Regionalnym w Dębicy trwają teraz prace nad nową aranżacją wystawy poświęconej losom ziemi dębickiej podczas II wojny światowej. Jej otwarcie planowane jest jesienią.

Źródło: Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Dębica.tv, TVP3 Rzeszów.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej