Jedyne na świecie Muzeum Zimnej Wojny z pamiątkami generała Ryszarda Kuklińskiego

przez Monika Tarka-Kilen

Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego zostanie otwarte jesienią 2023 roku w Warszawie w wyniku rozwoju Izby Pamięci Generała Kuklińskiego istniejącej od 2006 roku. Oficjalne otwarcie jeszcze przed nami, ale już teraz można muzeum zwiedzać wirtualnie oraz brać udział w organizowanych przez nie akcjach np. rejsie legendarnym jachtem Kuklińskiego “Legia”. 

Przez 17 lat trwało poszukiwanie eksponatów, które można zobaczyć na ekspozycji. Wśród nich m.in. płaszcz wojskowy Kuklińskiego, jego medale i ordery. Niedawno trafił do muzeum Distinguished Intelligence Medal – odznaczenie, którym Ryszard Kukliński został uhonorowany w USA przez CIA za ważny wkład w działalność Agencji. Stał się tym samym pierwszym w historii Polakiem odznaczonym medalem CIA.

Medal, który prezentujemy, trafił do Polski po 40 latach. Pułkownik Kukliński otrzymał go zaraz po zakończeniu swojej misji na wniosek dyrektora CIA Williama Caseya i był pierwszym odznaczonym spoza USA

– mówił przy okazji ekspozycji medalu na początku tego roku dyrektor Izby Pamięci Filip Frąckowiak. Dodał, że na wystawie prezentowane są również inne wyróżnienia przyznawane po 1989 r. płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, między innymi akty nadania honorowego obywatelstwa miast.

Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego przy ul. Kanonia 20/22 została założona w 2006 r. przez prof. Józefa Szaniawskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, przyjaciela i pełnomocnika Ryszarda Kuklińskiego. Powstała w miejscu wyjątkowym, podziemiach dawnego komisariatu milicji obywatelskiej, w którym zamordowano maturzystę – Grzegorza Przemyka. Pokazywało to rywalizację dwóch bloków w okresie zimnej wojny z polskiej perspektywy.

Instytucja zorganizowała około 60 wystaw o generale Ryszardzie Kuklińskim w Polsce, Europie i Ameryce. Współtworzyliśmy komiksy, polskie i zagraniczne filmy dokumentalne oraz setki wykładów i konferencji. Nie byłoby to możliwe bez wszystkich ludzi pełnych pasji, którzy pamiętają o Ryszardzie Kuklińskim i jego misji. Teraz ekspozycja muzeum przenosi się do większych pomieszczeń.

Cała dotychczasowa ekspozycja trafi do nowego, większego lokalu. Muzeum wzbogaci się o dużą liczbę nowych oryginalnych eksponatów, multimediów, zdjęć i dokumentów. Wśród nich dotąd niepublikowane i tajne dokumenty z bloku komunistycznego, w tym Układu Warszawskiego. Będą tam także amerykańskie świadectwa, które dotyczącą wyjątkowej służby Kuklińskiego. Przygotowujemy wiele atrakcyjnych niespodzianek odpowiadającym na potrzeby muzeum trzeciej dekady XXI wieku. W Muzeum Zimnej Wojny nie zabraknie opowieści o punktach zapalnych tego okresu, gdzie sowiecki imperializm i komunizm spotykały się ze sprzeciwem sił wolnego świata pod wodzą USA

– czytamy na stronie Muzeum ZImnej Wojny. Nowy adres to ul. Jezuicka 1/3, na Starum Mieście w Warszawie. Przygotowywane w tym miejscu Muzeum oficjalnie zainauguruje swoją działalność jesienią 2023 roku.

Źródło: Facebook, muzeumzimnejwojny.com

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej