“Iskry Niepodległej” – interaktywny spektakl multimedialny odwiedza w wakacje miasteczka w Polsce

przez Monika Tarka-Kilen

“Iskry Niepodległej” to widowisko Biura “Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie, dzięki czemu podróżuje po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne są bezpłatnie w miejscowościach we wszystkich województwach. Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce.

Oglądający widowisko spotkają się z wybitnymi postaciami z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Widzimy bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik, sportowców i podróżników jak Wanda Rutkiewicz czy Marek Kamiński czy bohaterów historii, jak Irena Sendlerowa czy Ignacy Paderewski. Dodatkowe elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością.

Ciężarówka może zjawić się w każdym miejscu w Polsce. Trasa na ten rok jest już wyznaczona, ale organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych do zapoznania się ze spektaklem w przyszłym roku. W najbliższym czasie spektakl będzie można oglądać m.in. w Sanoku, Pucku, Szczecinie, Pelplinie, Tomaszowie Lubelskim, Chodzieży, Czerwińsku nad Wisłą, Grodzisku Mazowieckim, Paradyżu, Libiążu, Niepołomicach, Krakowie czy w Polańczyku. Ze szczegółami trasy można się zapoznać na MAPIE wydarzenia.

Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

Źródło: iskryniepodległej.pl, muzeum1939.pl, niepodległa.gov.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej