Jubileuszowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Co się będzie działo?

przez Monika Tarka-Kilen

Grunwald w ten weekend znów stanie się centrum wydarzeń dla miłośników historii. Słynna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w 613. rocznicę wielkiej polskiej wiktorii – 15 lipca w ramach Dni Grunwaldu. Na uczestników czeka również wiele interesujących imprez towarzyszących. Współorganizatorem jubileuszowej, 25. rekonstrukcji jest Narodowe Centrum Kultury.

W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy z różnych zakątków świata, dzięki którym od 12 do 16 lipca na polach Grunwaldu można przenieść się w fascynującą podróż w przeszłość. Dla uczestników ,,Dni Grunwaldu’’ przygotowano średniowieczne obozowiska, warsztaty, pokazy, koncerty muzyki dawnej oraz turnieje rycerskie.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie zorganizowana już po raz 25. – inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która odbędzie się w sobotę 15 lipca. Na ubitym polu zgromadzi się 1,4 – 1,5 tys. rekonstruktorów, którzy odtworzą dla zgromadzonej publiczności jedną z najważniejszych bitew średniowiecza.

Od 1998 roku na polach pod Grunwaldem spotykają się liczni miłośnicy średniowiecza z całego świata, m. in. z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.

Organizatorzy z myślą o zróżnicowanej wiekowo i pod względem zainteresowań widowni przygotowali bogaty program. Poza zawodami organizowanymi od lat na grunwaldzkich polach – takimi jak Mistrzostwa Miecza Długiego czy Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej, uczestnicy będą mogli po raz pierwszy wziąć udział w warsztatach chorału gregoriańskiego oraz w pokazie średniowiecznej mody.

Inne atrakcje to: turnieje łucznicze, Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, koncerty zespołów muzycznych, nabożeństwa w oprawie średniowiecznej, pokazy ptaków łowczych, otwarty obóz rzemieślników.

18 tys. kostiumów, 350 koni, śmigłowiec, plastikowe zbroje – “Krzyżacy” to największy polski film historyczny

Źródło: Narodowe Centrum Kultury, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej