Niezwykły pociąg do Niemiec. Historia rodziny Ulmów pojedzie z Przemyśla do Berlina

przez Monika Tarka-Kilen

W Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie została zaprezentowana lokomotywa pociągu PKP Intercity, oklejona grafikami opowiadającymi historię rodziny Ulmów. Pociąg pojedzie na trasie z Przemyśla do Berlina.

Dzisiejsze wydarzenie nagłaśnia historię rodziny Ulmów nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ta lokomotywa jest także zaproszeniem wszystkich zainteresowanych beatyfikacją do Markowej na uroczystości. Wiemy, że w Niemczech powszechna jest wiedza o Holokauście, a jest ona niewielka, jeśli chodzi o zbrodnie dokonane na Polakach, którzy pomagali Żydom. Często sprawców określa się tam enigmatycznym słowem „naziści”, a to rozmywa odpowiedzialność za popełnione zbrodnie

– mówił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Prezentacji lokomotywy towarzyszy wystawa IPN „Samarytanie z Markowej”. Na jej planszach ukazano dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających dworzec do 24 lipca 2023 r.

Mam nadzieję, że popularyzowana wiedza o losach rodziny Ulmów, trwale zagości w świadomości Polaków i innych Europejczyków. Wierzę również, że tragiczne losy rodziny Ulmów i tegoroczne upamiętnienie związane z jej beatyfikacją pozwolą także na szersze refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej i sytuacji, jaka ma miejsce dzisiaj, gdy za naszymi granicami ponownie toczy się wojna. Rodzina Ulmów dała świadectwo, że można być ludzkim w nieludzkich czasach.

– mówił Krzysztof Mamiński – Prezes Polskich Kolei Państwowych S.A.

24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady.

W grudniu 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej 10 września 2023 r.

Jest decyzja o beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, którą Niemcy zamordowali za pomoc Żydom

Zginęli ratując Żydów – rozmowa z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim

 

Źródło: IPN, Facebook, PKP S.A.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej