Wyhaftowaną przez wolontariuszy replikę obrazu “Jan Sobieski pod Wiedniem” można oglądać na Jasnej Górze

przez Monika Tarka-Kilen

Składającą się z 50-ciu ręcznie haftowanych elementów replikę obrazu Jana Matejki “Sobieski pod Wiedniem”, o łącznych wymiarach 4,5×8,9 metra, podziwiać można w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Haft jest dostępny dla pielgrzymów do końca sierpnia – informuje Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.

Przygotowania trwały przez 12 miesięcy i polegały na przetworzeniu dobrego jakościowo zdjęcia na diagramy do haftowania – wyjaśnił prezes Panek. – Kolejnym etapem było samo haftowanie. Proces ten trwał 2 lata. Prym tutaj wiodła moja mama – dodał. Przy wykonaniu obrazu pracowało 78-u wolontariuszy, z czego 53-ch brało bezpośredni udział w haftowaniu. Replika składa się z 50 części, a całość dzieła to 9,5 miliona krzyżyków, wykonywanych ręcznie, tzw. wzorem liczonym. – Na każdej części z tyłu wyhaftowane jest imię i nazwisko autora tego elementu

– powiedział, cytowany przez biuro prasowe klasztoru, Adam Panek – prezes Fundacji wspierania kultury, sztuki i tradycji rękodzieła artystycznego im. św. Królowej Jadwigi. Wystawę obejrzało do tej pory 1,5 mln. osób na terenie naszego kraju. Pomysłodawczynią wykonania repliki akurat tego obrazu była p. Maria Serafińska-Domańska, jedyna żyjąca krewna Matejki. Oryginał nie jest pokazywany w Polsce, przez co jest mało znany.

Cel jaki przyświeca Fundacji, to podtrzymywanie tradycji narodowych i propagowanie polskiego rękodzieła. Przekaz jaki płynie z wystawy ma zachęcić do dumy z bycia Polakami, gdyż, jak zaznaczył prezes „historia naszego kraju pokazuje, że mamy z czego być dumni”.

“Jan Sobieski pod Wiedniem (Zwycięstwo pod Wiedniem)” Jana Matejki namalowany został w latach 1882-1883. Pierwsze szkice powstały dwa lata wcześniej. W Polsce obraz wystawiony był jedynie przez 5 dni. Następnie wywieziony i pokazywany w Wiedniu, finalnie przekazany został w grudniu 1883 r. papieżowi Leonowi XIII, jako dar narodu polskiego. Od tamtego czasu znajduje się w Muzeach Watykańskich.

Źródło: mat.pras. @JasnaGóraNews.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej