Zmarła Irena Siła-Nowicka – żona opozycjonisty i żołnierza wyklętego. Miała 110 lat

przez Monika Tarka-Kilen

Dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarła Irena Siła-Nowicka – żona opozycjonisty i żołnierza wyklętego Władysława Siła-Nowickiego. Miała 110 lat. “Była ukochaną żoną, źródłem inspiracji i najlepszym powiernikiem żołnierza” – napisał niedawno z okazji 109 urodzin pani Ireny prezydent Andrzej Duda. Była też jedną z najstarszych Półek. O śmierci mamy poinformowała opozycjonistka z czasów PRL-u pani Agnieszka Dąbrowska.

Na stronie poświęconej panu Władysławowi Siła-Nowickiemu pojawił się wieczorem krótki komunikat: “ś.p Irena Siła-Nowicka zmarła w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. wieku 110 lat. „(…) Wróciłem więc, pracowałem i myślałem o Reni…””. 22 czerwca minęła 110 rocznica urodzin Władysława Siły-Nowickiego.

Dwa lata temu Festiwal Filmowy NNW uhonorował panią Irenę a także jej męża ppor. Władysława Siła-Nowickiego (pośmiertnie) honorową nagrodą Drzwi do Wolności.

Kim była Irena Siła-Nowicka?

Irena Siła-Nowicka z domu Joszko urodziła się 30 stycznia 1913 r. Jej rodzina wywodziła się z Witebszczyzny z powiatu lepelskiego. W latach 20. ubiegłego Joszkowie zmuszeni zostali opuścić rodzinne strony. Osiedlili się w Beresteczku na Kresach II Rzeczypospolitej. Irena pochodzi zatem z pokolenia Polaków, którzy urodzili się jeszcze pod zaborami, ale wychowali się i osiągnęli wiek dojrzały w Polsce niepodległej.
Władysława Siła-Nowickiego poznała w 1934 r. Pobrali się pięć lat później, w październiku 1939 r. Przeżyli ze sobą 55 lat. Byli zgodnym kochającym się małżeństwem, z którego urodziły się dwie córki: Maria i Agnieszka.
Pani Irena zawsze wspierała męża, który najpierw zaangażował się w działalność Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej a po zakończeniu działań wojennychdziałał na Lubelszczyźnie w Stronnictwie Pracy oraz w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Jesienią 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na 4-krotną karę śmierci. Irena walczyła wówczas o jego uratowanie. Swoje ocalenie Władysław Siła – Nowicki zawdzięcza ciotce Aldonie Kojallowiczowej primo voto Bułhakowej z domu Dzierżyńskiej – rodzonej i szczególnie ukochanej siostrze Feliksa Dzierżyńskiego. Kara śmierci została mu zamieniona na dożywotnie więzienie. Rozdzieliła też rodzinę na ponad 9 lat. W tym czasie Irena musiała sama utrzymywać rodzinę, a potem ratować zdrowie i życie męża zagrożone gruźlicą nabytą w trakcie szczególnie ciężkich warunków odbywania kary, wychowywać dzieci.
Po uwolnieniu i po powrocie Siła-Nowickiego do domu rodzinnego życie małżonków nie ułożyło się w spokoju. Siła-Nowicki rozpoczął wykonywanie zawodu adwokackiego. Podejmował się najtrudniejszych i osobiście dla niego niebezpiecznych spraw politycznych. Z czasem stał się nieformalnym liderem tej grupy adwokatów, którą spotykały stałe szykany, zawieszania w czynnościach adwokackich, a nawet aresztowania, nie mówiąc już o pozbawianiu źródeł utrzymania rodziny. Kłopoty materialne były zresztą stałym elementem rodzinnego życia Ireny.
W latach 80. rodzina Siła-Nowickich zaangażowała się w tworzenie i działalność „Solidarności”. W 1989 r. Siła-Nowicki uczestniczył w obradach okrągłego stołu. Usiłował też reaktywować Stronnictwo Pracy.
Władysław Siła – Nowicki zmarł w 1994 roku pozostawiając po sobie pamięć człowieka, który nigdy nie sprzeniewierzył się wyznawanym zasadom, płacąc za to najwyższą cenę. Wdowa po nim – Irena Siła-Nowicka przez cale życie dochowała mu wierności towarzysząc mężowi w najcięższych chwilach.
Poniżej także zdjęcia z uroczystej Gali w Lublinie w 2021 roku, kiedy wręczaliśmy Drzwi do Wolności. Statuetki dla państwa Siła -Nowickich, w imieniu pani Ireny, odebrała Ewa Rzeczkowska, autorka pracy: “Władysław Siła-Nowicki. Żołnierz i konspirator 1939–1956”.

110 lat temu urodził się Władysław Siła-Nowicki – obrońca w procesach członków AK, WiN, KOR, “Solidarności”

Władysław i Irena Siła-Nowiccy, Janusz Krupski, Wit Karol Wojtowicz czy ks. Dzwonkowski uhonorowani Drzwiami do Wolności

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej