Dwanaście projektów filmów dokumentalnych na Warsztatach Scenariuszowych Festiwalu NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz kolejny zaprosiła twórców projektów filmów dokumentalnych o tematyce historycznej do udziału w tegorocznej edycji warsztatów scenariuszowych, które odbędą się w dniach 19-20 czerwca w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.  Do udziału w kursie zakwalifikowano dwanaście pomysłów na różnym etapie rozwoju. Ich twórcy będą nad nimi pracować podczas spotkań i konsultacji prowadzonych przez doświadczonych dokumentalistów: Macieja Drygasa, Franco de Pena i Arkadiusza Gołębiewskiego  – dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

Lista projektów zakwalifikowanych do Warsztatów Scenariuszowych Filmów Dokumentalnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW edycja 2023:

– Apogeum – scen. Krystian Kamiński i Gwidon Cal, reż. Gwidon Cal, KOMPAN GC
Charin – scen i reż. Jacek Słomiński, prod. TVP3 Białystok
– Dekada Jaruzelskiego – Solidarność Walczy – reż. Marcin Bzyk Bąk, Fundacja „SZTUKA PRZYSZŁOŚCI”
– Dziedzictwo – scen. i reż. Krzysztof Brożek, prod. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne REGIONY
– Halina Konopacka. Podwójnie złota – scen. i reż. Michał Torz, prod. mictor studio Michał Torz
– Horbowy (Szkło) – scen. Anna Tyc-Bromley i Paweł Ziemilski, reż. Paweł Ziemilski, prod. IKH Pictures Production
– Nie chciałem umierać banalnie – scen. Ewa Anna Michalska i Bo Robertson
– Nieznana historia mostów tczewskich – reż. Paweł Narożnik
– Ostatnia walka – scen. i reż. Alicja Witkowska
– Pieprzeni animalsi – scen. i reż. Katarzyna Tyrluk
– Zapomniane dzieci robotnic przymusowych – scen. i reż. Aneta Barcik, prod. BARKA GOSPEL
– Zbyszko – polski mistrz wrestlingu – scen. i reż. Maciej Segiet
– Zrozumieć Conrada – scen. i reż. Aleksander Zalewski, prod. CONSIGLIERE FILM STUDIO

Dziękujemy serdecznie za wszystkie zgłoszenia – z roku na rok jest ich coraz więcej! Tym bardziej gratulujemy twórcom zakwalifikowanych projektów

– powiedział koordynator warsztatów Dariusz Dikti.

Warsztaty scenariuszowe stanowią pierwszy etap przygotowań do PITCHING FORUM, które towarzyszyć będzie najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w dniach 27 – 30 września 2023 r. w Gdyni. Będzie to już ósma edycja forum, które w ubiegłych latach było bardzo pomocne w pozyskiwaniu środków na nowe produkcje dokumentalne, prezentowane później na wielu festiwalach, w stacjach telewizyjnych, serwisach VOD i w kinach.

Co roku PITCHING FORUM gości przedstawicieli najważniejszych polskich instytucji wspierających realizację dokumentów historycznych – m.in. z Telewizji Polskiej, telewizji komercyjnych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczestnicy warsztatów scenariuszowych pod opieką doświadczonych twórców oraz ekspertów rynku filmowego i telewizyjnego będą pracować nad rozwinięciem wstępnych koncepcji swoich projektów do pogłębionych, prawidłowo dramaturgicznie skonstruowanych opowieści filmowych.

Główne punkty programu warsztatów to:
– masterclass Macieja Drygasa – wybitnego reżysera filmów dokumentalnych (m.in. „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”),
– konsultacje indywidualne z Maciejem Drygasem, Franco de Pena (scenarzysta/reżyser) i Arkadiuszem Gołębiewskim (scenarzysta/reżyser, Dyrektor Festiwalu NNW),
– omawianie pomysłów w grupach roboczych, moderowanych przez Grzegorza Packa (scenarzysta/reżyser) i Darka Dikti (producent).

Udział w warsztatach scenariuszowych organizowanych przez Akademię Filmową Festiwalu NNW jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie akademiafilmowannw.pl. Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM można kierować na adres mailowy: pitchingforum@festiwalnnw.pl .

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW, warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM jest Stowarzyszenie Scena Kultury które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Scena Kultury jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.
Projekt corocznie współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej