“Raport Pileckiego” pokazano w Waszyngtonie. Kiedy film będzie można zobaczyć w Polsce?

przez Monika Tarka-Kilen

25 maja w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie miał miejsce przedpremierowy pokaz długo oczekiwanego filmu fabularnego „Raport Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza oraz Krzysztofa Łukaszewicza. Zarówno czas jak i miejsce pokazu filmowego nie zostały wybrane przypadkowo. Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, w którego powstanie zaangażowana była Polska Fundacja Narodowa to pierwsze tego typu miejsce na świecie, upamiętniające blisko 100 milionów ofiar zbrodniczego systemu. Jedną z nich stał się sam rotmistrz Pilecki, zamordowany wyrokiem śmierci dokładnie 75 lat temu przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Dlatego 25 maja decyzją Parlamentu Europejskiego obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Na pokazie filmu pojawili się min. były ambasador USA przy ONZ w Genewie, a zarazem prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu Andrew Bremberg, wiceprzewodnicząca Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu Elizabeth Edwards Spalding, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Estonii i dyplomatka polskiego pochodzenia Aldona Zofia Woś oraz przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej z prezesem dr Marcinem Zarzeckim.

Witold Pilecki całe swe życie poświęcił Polsce. Najpierw walcząc z bolszewicka Rosą w 1920 r., później z wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 r. i niemieckim okupantem w latach II wojny światowej, wreszcie z drugą okupacją – sowiecką – po 1945 r. […] We wszystkich przypadkach działał w imię wyższych racji i zasad. Kierując się przede wszystkim wartościami wyniesionymi z wiary i kultury chrześcijańskiej oraz zapomnianego już dawno w Europie etosu rycerskiego. Tylko taka postawa, ucieleśniona w prawdziwie heroicznych decyzjach, dramatycznych wyborach w sytuacjach skrajnych i ostatecznych, była według Pileckiego właściwa

– powiedział wicepremier Piotr Gliński w wystąpieniu skierowanym do uczestników specjalnego pokazu filmu

 „Raport Pileckiego” to film fabularny inspirowany historią życia rotmistrza Witolda Pileckiego – polskiego patrioty, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i Wojny Obronnej 1939 roku, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz nieustępliwego konspiratora, toczącego heroiczną walkę z bestialstwem i okrucieństwem dwóch totalitarnych systemów XX wieku: nazizmu i komunizmu. Filmowy obraz przedstawia Pileckiego nie tylko jako bohatera wojennej pożogi, ale też jako kochającego męża i ojca. Tytułowy raport to nawiązanie do jednego z największych wyzwań, których podjął się Pilecki – przeniknięcia jako ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i jego dokładnej infiltracji. Zebrane przez niego podczas niemal dwu i półrocznej niewoli materiały, pozwoliły na przedstawienie światu olbrzymiej skali zbrodni, która działa się za murami obozu.

Komunistyczna propaganda przez blisko 40 lat próbowała wymazać postać Witolda Pileckiego ze świadomości Polaków, dlatego film fabularny o jego losach stanowi formę złożenia mu należnego hołdu za oddanie swojego życia za Polskę, a zarazem próbę dotarcia z jego przesłaniem szlachetnej walki w obronie wartości do szerszej publiczności w kraju i za granicą

– informuje PFN. W rolę Rotmistrza wcielił się Przemysław Wyszyński, Marię Pilecką zagrała Paulina Chapko. W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Marek Jakus, Karol Wróblewski i Paweł Paprocki. Obraz dopełnia mistrzowska muzyka Michała Lorenca. Organizatorami wydarzenia były Telewizja Polska, Polska Fundacja Narodowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz waszyngtońska Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu.

Jak powiedział Temistokles Brodowski z PFN, film fabularny o losach Pileckiego, o którym pamięć PRL próbował wymazać, stanowi formę złożenia mu należnego hołdu za oddanie swojego życia za Polskę, a zarazem próbę dotarcia z jego przesłaniem szlachetnej walki w obronie wartości do szerszej publiczności w kraju i za granicą.

Na razie nie wiadomo kiedy film będzie można zobaczyć w Polsce. Planowane są jednak jego pokazy specjalne jesienią. Więcej informacji wkrótce.

Źródło: PFN, materiały prasowe, Facebook, gov.pl.

Film “Raport Pileckiego” można będzie zobaczyć w kinach od 1 września

 

Pamiątki rodzinne Rotmistrza Pileckiego można oglądać w rodzinnym domu w Ostrowi Mazowieckiej

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej