Noc muzeów w ten weekend w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu

przez Monika Tarka-Kilen

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne. Organizowane jest w ponad 120 europejskich miastach i swoją historią sięga do końca lat 90. Co roku do instytucji takich jak muzea, galerie sztuki, domy kultury, czy innych placówek kulturalnych, ściągają tłumy. W takcie Nocy Muzeów w większości miejsc wstęp jest bezpłatny. W Polsce w tym roku jest organizowana od 13 do 20 maja.  

Podczas Nocy Muzeów instytucje, które zajmują się kulturą, sztuką i nauką, organizują specjalne wydarzenia. Większość z tych placówek jest otwarta do późnych godzin nocnych, a czasem i do rana.

Noc muzeów w Krakowie 19 maja

Noc Muzeów w Krakowie zaplanowano na piątek 19 maja pod hasłem “Rytmy czcionki”. Hasło nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474.

W mieście swoje podwoje otworzy 60 różnych muzeów, między innymi: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe, Muzeum Krakowa i wszystkie jego oddziały, Muzeum Książąt Czartoryskich, Żydowskie Muzeum Galicja, Międzynarodowe Centrum Kultury. Specjalne atrakcje zostały także przygotowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział w Krakowie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich zaprasza na wystawę czasową “550. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”.

Na placu przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się akcja “zaDRUKuj ciucha! – upcykling ubrań”. Fundacja Crush On Trash oraz Hand Made My Day zorganizują tu warsztaty, podczas których ubrania i inne tekstylia, którym brakuje charakteru lub są lekko poplamione zyskają drugie życie. Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na spacer śladami “Listy Schindlera”. Miejsce zbiórki: plac Bohaterów Getta. Prowadzenie: Michał Sasadeusz.

Noc muzeów w Poznaniu i Wrocławiu 20 maja

We wrocławskiej odsłonie wydarzenia weźmie udział 101 instytucji, w tym m.in. Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Pana Tadeusza. Pełnoletni zwiedzający będą mogli po raz pierwszy odwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej, gdzie prezentowane będą m.in. dokumentacje obrażeń ciała, zatruć, narzędzia zbrodni.

W kryptach kościoła św. Wojciecha zaplanowane zostały czytania sensoryczne, podczas których uczestnicy będą mogli doświadczyć widoków, dźwięków, zapachów i wrażeń dotykowych oraz wysłuchać fragmentu trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego z tomu drugiego pt. “Boży Bojownicy”.

Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do zwiedzania trzech części wystawy stałej, na które składają się ekspozycje: “Rękopis Pana Tadeusza”, “Misja: Polska”, “Pan Tadeusz Różewicz”, oraz wystawy czasowej “Dziady.

W stolicy Wielkopolski udział w wydarzeniu deklaruje rekordowa liczba 70 placówek, które proponują prawie 200 wydarzeń. W Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można obejrzeć trzy wystawy czasowe. Wśród nich obrazy Jacka Malczewskiego przywiezione z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, zorganizowana przez studentów “Zwierzę przede mną” i dzieła japońskiego grafika i projektanta Kenya Hary.

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można zgłębić tajemnice kosmosu na wystawie “Nie to niebo”

Więcej informacji na Serwisie Samorządowym PAP

Źródło: Serwis Samorządowy,  dzieje.pl, Fakt.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej