Wystawa obrazów Cranacha na Zamku Królewski na Wawelu

przez Administrator

Od 21 maja na Zamku Królewskim na Wawelu dostępna jest wystawa pod tytułem Cranach na Wawelu, na której można zapoznać się z malarstwem jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego renesansu.

Lucas Cranach starszy urodził się w 1472 roku we frankońskiej miejscowości Kronach. Malować uczył się początkowo od ojca, a następnie w Norymberdze. Od 1501 roku przebywał przy dworze cesarza Maksymiliana I w Wiedniu, gdzie zetknął się z twórczością szkoły naddunajskiej, której wpływy są obecne w jego dziełach. W 1505 roku został nadwornym malarzem Fryderyka III Mądrego, księcia elektora Saksonii w Wittenberdze, gdzie spędził kolejne czterdzieści lat. Dorobił się tam majątku, własnej papierni pozwalającej na łatwą dystrybucję grafik i wysokiej pozycji w lokalnej społeczności, dzięki której został rajcą miejskim, a nawet burmistrzem. Podczas pobytu w Saksonii zaprzyjaźnił się z Marcinem Lutrem, którego protektorem był Fryderyk III. Wittenberska pracownia ,w której tworzył z synami Hansem i Lucasem młodszym, wypracowała nowe schematy ikonograficzne, które na stałe zadomowiły się w sztuce protestanckiej. Cranach zmarł w 1553 roku w Weimarze, gdzie spędził ostatnie lata.

Wystawa skupiona jest wokół jednego z najcenniejszych obrazów przechowywanych w Polsce – Madonny pod jodłami należącej do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Obraz ten został namalowany około 1510 roku i do początków XX wieku znajdował się w katedrze wrocławskiej. W 1946 roku obraz został podmieniony na kopię i wywieziony do Niemiec. Oszustwo wykryto podczas konserwacji w latach 60. Oryginał po wielu staraniach wrócił do Muzeum Archidiecezjalnego w 2012 roku.

Po raz pierwszy prezentowany jest też publicznie obraz Madonna z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków, odnaleziony w krakowskim klasztorze oo. Franciszkanów, wiązany z warsztatem Cranacha. Dopełnieniem wystawy są obrazy należące do zbiorów Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu – Chrystus błogosławiący dzieci i Portret Jerzego Brodatego Lucasa Cranacha starszego, oraz Portret młodego mężczyzny namalowany przez jego syna Lucasa młodszego.

Wystawa pozostaje otwarta dla zwiedzających do 24 października.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej