Od 21 maja na Zamku Królewskim na Wawelu dostępna jest wystawa pod tytułem Cranach na Wawelu, na której można zapoznać się z malarstwem jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego renesansu.
Lucas Cranach starszy urodził się w 1472 roku we frankońskiej miejscowości Kronach. Malować uczył się początkowo od ojca, a następnie w Norymberdze. Od 1501 roku przebywał przy dworze cesarza Maksymiliana I w Wiedniu, gdzie zetknął się z twórczością szkoły naddunajskiej, której wpływy są obecne w jego dziełach. W 1505 roku został nadwornym malarzem Fryderyka III Mądrego, księcia elektora Saksonii w Wittenberdze, gdzie spędził kolejne czterdzieści lat. Dorobił się tam majątku, własnej papierni pozwalającej na łatwą dystrybucję grafik i wysokiej pozycji w lokalnej społeczności, dzięki której został rajcą miejskim, a nawet burmistrzem. Podczas pobytu w Saksonii zaprzyjaźnił się z Marcinem Lutrem, którego protektorem był Fryderyk III. Wittenberska pracownia ,w której tworzył z synami Hansem i Lucasem młodszym, wypracowała nowe schematy ikonograficzne, które na stałe zadomowiły się w sztuce protestanckiej. Cranach zmarł w 1553 roku w Weimarze, gdzie spędził ostatnie lata.
Wystawa skupiona jest wokół jednego z najcenniejszych obrazów przechowywanych w Polsce – Madonny pod jodłami należącej do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Obraz ten został namalowany około 1510 roku i do początków XX wieku znajdował się w katedrze wrocławskiej. W 1946 roku obraz został podmieniony na kopię i wywieziony do Niemiec. Oszustwo wykryto podczas konserwacji w latach 60. Oryginał po wielu staraniach wrócił do Muzeum Archidiecezjalnego w 2012 roku.
Po raz pierwszy prezentowany jest też publicznie obraz Madonna z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków, odnaleziony w krakowskim klasztorze oo. Franciszkanów, wiązany z warsztatem Cranacha. Dopełnieniem wystawy są obrazy należące do zbiorów Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu – Chrystus błogosławiący dzieci i Portret Jerzego Brodatego Lucasa Cranacha starszego, oraz Portret młodego mężczyzny namalowany przez jego syna Lucasa młodszego.
Wystawa pozostaje otwarta dla zwiedzających do 24 października.