Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Otwarta wystawa i strzelnica cyfrowa

przez Monika Tarka-Kilen

Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na dzień otwarty i bezpłatne zwiedzanie. Można będzie zobaczyć wystawę stała oraz skorzystać ze strzelnicy cyfrowej.

Nowoczesna, multimedialna wystawa stała naszego Muzeum ukazuje fenomen polskiego oporu przeciwko sowietyzacji Polski po 1945 roku. Ekspozycja opowiada historię Żołnierzy Wyklętych, rozpoczynając od czasów przedwojennych i początku II wojny światowej. Przedstawia skomplikowane losy Polaków i sprawy polskiej na tle wielkiej polityki, a także walkę podziemia antykomunistycznego, której celem była prawdziwa niepodległość Ojczyzny.

Dzięki wystawie zwiedzający dowiadują się jak wyglądał proces sowietyzacji Polski, jak trudne wybory stały przed żołnierzami i społeczeństwem niegodzącymi się na narzucanymi siłą regułami funkcjonowania państwa. Ekspozycja przybliża zwiedzającym nurty podziemia antykomunistycznego, a także podejmowane przez Żołnierzy Wyklętych akcje zbrojne, największe bitwy podziemia. Poznamy dzięki niej też najważniejsze postaci Niezłomnych.

Jedną z ciekawszych atrakcji Muzeum jest strzelnica cyfrowa, która przypomina symulator komputerowy. Rywalizować można na wielu poziomach trudności, a do wyboru jest wiele różnych scenariuszy walki. Do wykorzystania są repliki broni długiej i krótkiej o identycznych parametrach, np. wadze, co oryginały. Zwiedzający mają możliwość wypróbowania najbardziej charakterystycznych broni z okresu II wojny światowej, m.in. MP 40, Mausera Kar98k czy STG 44, jak również broni współczesnej.

Cyfrowa strzelnica w Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na podobnych systemach trenują policjanci, żołnierze i siły specjalne na całym świecie.

Dzień otwarty w Muzeum zostanie zorganizowany w środę 3 maja. Oferta placówki będzie bezpłatna dla zwiedzających. Tego dnia, w godz. 10.00 – 16.00, za darmo będzie można: zwiedzić wystawę i skorzystać ze strzelnicy cyfrowej

Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej