Katyński marsz cieni już w niedzielę w Warszawie

przez Monika Tarka-Kilen

Katyńskie marsze cieni to już w kwietniu tradycja wielu polskich miast. Marsz organizowany jest m.in. na ulicach Białegostoku czy Koszalina. Największy z udziałem ponad 250 rekonstruktorów przejdzie 16 kwietnia ulicami Warszawy. Będzie to hołd dla 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. 

Marsz zacznie się w niedzielę 16 kwietnia 2023 r. o godzinie 15.00. Wyruszy  spod Muzeum Wojska Polskiego, aby przejść ulicami Warszawy w XVI Katyńskim Marszu Cieni. Marsz poprzedzi msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Organizatorami tegorocznego Katyńskiego Marszu Cieni są: Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu powinna być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym Rosjanie strzelali w tył głowy nie mogą zostać zapomniani i staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie. Przemarsz przez serce stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów nie wrócili już do swoich domów. Zamordowani przez Rosjan pozostali w katyńskich dołach Zapraszamy, aby państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, wsłuchując się na postojach w ich wspomnienia

– mówi Jarosław Wróblewski, koordynator XVI Katyńskiego Marszu Cieni.

W tegorocznym marszu wezmą udział rekonstruktorzy z różnych stron Polski. Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Całość zakończy się symbolicznie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

Trasa XVI Katyńskiego Marszu Cieni w Warszawie:

godz. 15.00 Muzeum Wojska Polskiego – rozpoczęcie marszu
godz. 15.30 kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie listów pisanych z obozów do rodzin
godz. 15.50 pl. Zamkowy – odczytywanie listy zabitych oficerów
godz. 16.30 pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych
godz. 17.00 pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej – zakończenie marszu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej